• 4 czerwca 2023

Zapytaliśmy młodych ludzi, jak wyglądają ich wymarzone pokoje. Zapytaliśmy ich, które elementy wymarzonego pokoju uważają za najważniejsze, a które za mniej ważne. Co udało nam się odkryć? Na czym zależy nastolatkom w ich własnym kącie?

Staramy się na bieżąco zbierać od Was przydatne informacje - jakie dodatki i style lubicie, czego pożądacie od swojego wnętrza itp. Postanowiliśmy zapytać nastolatków o ich preferencje. Sypialnia nastolatka to jego pierwsza przestrzeń osobista.

Niektórzy zdawali się w ogóle nie dbać o własne pokoje. Może są przekonani, że ich pokój to tylko niewielka część domu rodziców, a nie ich własny. Dla większości ludzi ważny jest wygląd pokoju. Traktują go jako swoją jedyną przestrzeń, nic więc dziwnego, że chcą ją jak najlepiej wykorzystać. Co mogą powiedzieć na ten temat? Czym charakteryzuje się sypialnia dla nastolatka?

Nastolatki uważają, że są to najważniejsze aspekty:

Nie próbujemy generalizować preferencji wnętrzarskich nastolatków. Znaleźliśmy jednak pewien wzór w odpowiedziach. Choć odpowiedzi są zróżnicowane, a wyobrażenie każdego o wymarzonej przestrzeni jest inne, to jednak istnieją pewne korelacje. Wynika to z faktu, że większość osób ma podobne zainteresowania. Co jest dla nich najważniejsze? A czego im zabrakło w życiu?

  • Układ funkcjonalny wnętrza. Trudno sobie wyobrazić, że dla kogoś nie będzie to ważne. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi. Na pytanie o kwestie praktycznej przestrzeni nie otrzymaliśmy ciekawej odpowiedzi. Nie wiemy, co możemy napisać o ich odpowiedzi, jeśli mamy być szczerzy.
  • Zasady dotyczące pomieszczeń. Nastolatki dostały plusa za pytanie, które w najmniejszym stopniu dotyczyło kwestii aranżacyjnych. Odpowiedzi były bardziej kreatywne i dłuższe. Wymyślili listę zasad, na której znalazły się "Zawsze zamykaj drzwi, gdy wychodzisz", "Nie wchodź do pokoju bez pukania!". "Nie przeszkadzaj mi w grze na konsoli".

Zapytani o swoje priorytety we własnych pokojach, byli jednomyślni. Okazuje się, że nastolatki przykładają dużą wagę do dekoracji! Wielu pisało do nas o plakatach, obrazach i zdjęciach, a także o roślinach i fajnym oświetleniu dekoracyjnym.

Jeden bardzo ważny wniosek wyłania się, jeśli poświęci się trochę czasu na zastanowienie. Młodzi ludzie są bardzo zainteresowani swoimi pokojami, ale tylko w tych obszarach, w których mają coś do powiedzenia. Są to na przykład elementy dekoracyjne czy ustalenie zasad. Nie warto, aby martwili się o sprawy techniczne, praktyczne, jeśli są zależni od rodziców.

Inspiracje dla nastolatków - Sypialnia nastolatka

  • Ściany są moją ulubioną częścią mojej sypialni. Znajdują się na nich plakaty i zdjęcia moich ulubionych artystów.
  • Obszar, w którym trzymam mój gramofon jest tym, co najbardziej kocham w tym pokoju. Jest tam wszystko udekorowane. To bardzo prywatny i klimatyczny zakątek mojego domu".
  • Często chodzę na bazary w poszukiwaniu oryginalnych dekoracji na moje ściany. Albo roślin! Nie lubię nawet centymetra przestrzeni, która nie jest wykorzystywana. Dlaczego ma być pusta?

Dzisiejsza młodzież ceni sobie indywidualność. Widać to w odpowiedziach. Szczególną uwagę zwracali na elementy, które były ich wkładem. Wybierają elementy, które najlepiej oddają ich estetykę i gust. Nie są to kolory ścian czy meble, które narzucili im rodzice. Te kwestie wydają się nie mieć znaczenia. Nastolatki zgodnie twierdzą, że liczy się atmosfera! Gdzie znajdują inspirację?

  • Pinterest. Dzieciaki znajdują inspiracje wnętrzarskie w sieci, tak jak wszystko inne w XXI wieku. Wiele z nich podzieliło się swoimi pomysłami na dekorację swoich pokoi z Pinteresta lub Instagrama.
  • Recycled. Młodsze pokolenie ma większe zainteresowanie przedmiotami vintage niż katalogiem Ikea. Ich zamiłowanie do indywidualności znów jest widoczne. Trudno znaleźć replikę lampy, którą kupili na antycznym bazarze. To jest coś, z czego można być dumnym.
  • W głowie. Oczywista oczywistość. Wciąż zadziwia nas kreatywność młodych ludzi. Wielu z nich potrafi rozciągnąć swoją kreatywność do granic możliwości. Nastolatki chętnie słuchały o łóżkach, które zrobiły z palet, misternych kolażach fotograficznych na ścianach, instalacjach artystycznych do przechowywania swoich książek.

Jak zaprojektować sypialnię dla nastolatków?

Mamy kilka wskazówek dla rodziców, którzy zastanawiają się nad przemeblowaniem sypialni swojego dziecka.

1. Zacznij od przeprowadzenia z nim rozmowy. Być może ma jakąś konkretną wizję. A może byłby zainteresowany wzięciem na siebie części projektu? Jako rodzic ???? masz ostateczne zdanie. Masz ostatnie słowo, ale daj mu przestrzeń do podejmowania własnych decyzji. Będzie szczęśliwszy, gdy zrozumie, że jego potrzeby i pragnienia są brane pod uwagę.

2: Zrób to sam! To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ale da Twojemu nastolatkowi szansę na wyrażenie swojej kreatywności. Istnieje wiele pomysłów DIY mebli i dekoracji online. Może to być również zabawa wspólna działalność Minusy są nieliczne, ale plusy są liczne!

3: Podaruj mu dekoracje. Dodatki to najdroższa część remontu. Dla młodych ludzi są niezbędne. Możesz mu powierzyć tę część.

Będzie wtedy czuł, że pokój jest "jego" i może się nim cieszyć.

4 - Umów się z nim na spotkanie! Przytłacza Cię ten problem? Porozmawiaj z projektantem! Być może jako profesjonalista będzie potrafił znaleźć wspólny język z Twoim dzieckiem.

Przeprowadzi z Tobą wywiad i pomoże wybrać Twój ulubiony styl. To po to, abyście mogli później wykorzystać swoją wiedzę do zaprojektowania pokoju, który będzie odpowiadał każdej osobie.

Czego możemy się nauczyć z naszej rozmowy z nastolatkami? Po pierwsze, traktują swoje pokoje poważnie. Jeśli są chętni do udzielenia swojego wkładu, pokój staje się ich przytulnym, wygodnym domem, o który uwielbiają dbać i pielęgnować. Warto przeprowadzić z nimi rozmowę podczas remontu i uważnie słuchać ich sugestii. Nigdy nie wiadomo, może spodobają ci się ich pomysły. Jeśli napotkasz jakieś trudności, nie zapominaj o nas. Pogotowie Wnętrzarskie będzie tam, aby Ci pomóc!

Top