• 4 czerwca 2023

Jest wiele opcji, jeśli chodzi o płytki do kuchni. Na jakie płytki warto postawić?

Materiał do budowy

1. Płytki ceramiczne (ceramika lub glazura) to najczęściej spotykany produkt w płytkach kuchennych. Płytki te są lekkie i kruche, ale mają też delikatną glazurę. Mogą być stosowane tylko jako okładziny ścienne.
2. Gres porcelanowy - Mimo, że wygląda bardzo podobnie do ceramiki, jest od niej znacznie trwalszy i odporny na ścieranie. Gres porcelanowy jest mrozoodporny, więc można go stosować na tarasach czy balkonach.
3. Szklane płytki kuchenne - Ze szkła najczęściej wykonuje się mozaiki lub panele szklane, które wykańcza się nad blatem.
4. Terakota - to płytki wykonane z oczyszczonej i wypalonej gliny. Doskonale sprawdzają się w stylu prowansalskim. Można je stosować na ścianie lub na podłodze.
5. Kamień - Naturalny, elegancki i ponadczasowy. Podobnie jak terakota, sprawdzi się zarówno na podłodze, jak i na ścianie.

Kształt

1. Prostokątne płytki - nazywane też popularnymi cegiełkami. Można je układać na wiele sposobów: w tradycyjny wzór cegły (jak mur z cegieł), we wzory jodełki (gdzie sprawdzą się długie i wąskie modele) lub we wzór szachownicy, w pionie lub poziomie - każda nad drugą. Na podłodze możesz ułożyć je na różne sposoby. Zrób zdjęcia i zdecyduj, który z nich najbardziej Ci się podoba.

2. Kwadratowe płytki - To klasyka gatunku. Były one niezwykle modne w przeszłości, ale teraz wracają do mody. Jednokolorowa kuchnia z połyskiem będzie świetnie wyglądać z kontrastową fugą. Są uniwersalnie kompatybilne z każdym stylem wnętrza. Jednak świetnie prezentują się w kuchniach retro.
3. Płytki wielkoformatowe - Nowoczesne i minimalistyczne. Niejednokrotnie z matowym wykończeniem. Będą kropką w każdej nowoczesnej aranżacji.
4. Płytki mozaikowe mogą wprowadzić do Twojej kuchni niepowtarzalny klimat. Możesz pokryć nimi całą ścianę lub wykorzystać je jako elementy dekoracyjne i połączyć z innymi płytkami. Efekt zachwyci Cię pod każdym względem.

Styl

1. Nowoczesny - W tej grupie znajdują się przede wszystkim płytki wielkoformatowe oraz płytki o matowym wykończeniu. Uwzględnia się również płytki szklane.
2. Classic - Gładkie cegły, duże klasyczne płytki kwadratowe
3. Retro - mozaiki, cegły o nierównej, falistej strukturze, małe kwadratowe płytki i płytki ze wzorem patchworkowym.
4. Rustykalny - wzorzyste płytki i płytki koronkowe, terakota, płytki cementowe, a także mozaiki.

Jak łączyć płytki w kuchni?

Kto powiedział, że do kuchni można wybrać tylko jeden rodzaj płytek? Połączenie dwóch wzorów może stworzyć niepowtarzalny efekt. W duecie białe gładkie płytki będą świetnie wyglądać z płytkami z motywem koronki. Wymieszaj i dopasuj matowe płytki z płytkami o innej fakturze. Możesz stworzyć własne, niepowtarzalne zestawienia. Na środek rzędów gładkich płytek w neutralnych kolorach możesz dodać cienki pasek szklanej mozaiki. Dzięki temu aranżacja nabierze eleganckiego charakteru. Możesz eksperymentować z różnymi kolorami i fakturami. Możesz stworzyć niepowtarzalny projekt, stosując nietypowe kombinacje.

Jaka fuga jest najlepsza do płytek kuchennych?

Wybierasz już płytki do swojej kuchni? Teraz przyszedł czas na fugę. Zamiast bardziej popularnej fugi cementowej możesz wybrać fugę epoksydową. Jest ona nieco droższa jednak lepiej wytrzyma ścieranie i wymywanie niż tańsza, mniej trwała fuga cementowa. Chociaż cementowa fuga jest łatwa do zastosowania i niedroga, nie wytrzymuje dobrze kontaktu z wodą i środkami czystości. Fuga epoksydowa jest nieprzepuszczalna dla brudu i może wytrzymać ciepło, wodę i środki czyszczące. W kuchni sprawdzi się lepiej niż jej tańszy odpowiednik.

Kiedy najlepiej położyć płytki ścienne w kuchni

Szukasz pierwszych płytek do kuchni, mebli i blatów? Możesz położyć płytki przed zamontowaniem blatu czy mebli, jeśli tylko urządzasz mieszkanie. Dlaczego? Dlatego, że fachowiec położy płytki kuchenne dokładnie pomiędzy Twoim blatem a dolną krawędzią górnych szafek. Nie będziesz musiał przycinać mebli i nie będą one wystawać ze ściany. Możliwe, że płytki zostaną położone przed montażem mebli. Co dalej? Co dalej?

Jaka jest maksymalna wysokość płytek, które można położyć nad blatami?

Istnieje wiele sposobów na układanie płytek kuchennych. Najpopularniejszą opcją jest wyłożenie płytkami całej przestrzeni pomiędzy blatem a szafkami ściennymi. Tworzy to przestronną i łatwą w utrzymaniu przestrzeń. Wiele osób woli dziś otwarte półki od zamkniętych szafek kuchennych. Co powinieneś zrobić w takim przypadku? Są dwie opcje: albo przeciągnąć 40-50 cm pas płytek na blat, albo wyłożyć płytkami ścianę na wysokości oczu.

Top