• 4 czerwca 2023

Szuflady są niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni, łazienki czy salonu. Pozwalają uporządkować przedmioty i efektywnie je przechowywać, zarówno duże, jak i małe. Szuflady są łatwiejsze do zorganizowania niż duże, głębokie szafki z ograniczoną ilością półek. Szuflady są łatwe do zlokalizowania, ponieważ można je wyciągnąć z szafki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prowadnic do szuflad?

Oto podstawowe kryteria, które pomogą Ci podjąć decyzję. Najlepszym wyborem może okazać się doskonała prowadnica Blum Tandembox Antaro.

Prowadnice Blum Tandembox Antaro: Trwające od dziesięcioleci rozwiązanie dla Twoich mebli

1. Maksymalna obciążalność

Decyzja o tym, jakie prowadnice do szuflad będą stosowane, ma kluczowe znaczenie. Dotyczy to w szczególności szuflad kuchennych, w których talerze i garnki nie mogą być już przechowywane w szafkach. Szuflada musi mieć możliwość łatwego i sprawnego przemieszczania się, jeśli przechowywane są w niej ciężkie przedmioty. Szerokość szuflady decyduje o tym, ile przedmiotów można w niej przechowywać. Oznacza to, że obciążenie szuflady jest ważniejsze niż jej pojemność. Przeciążenie prowadnicy może spowodować jej uszkodzenie, a nawet deformację. Musimy też wziąć pod uwagę koszt ich wymiany.

2. Wysunięcie szuflady poza korpus mebla

Wysuw to pomiar tego, jak daleko szuflada będzie wystawać poza korpus. Wielu producentów oferuje częściowy lub pełny wysuw. W przypadku szuflad o płytkiej głębokości, gdzie trudno jest sięgnąć do pleców, dobrym wyborem jest pełny wysuw. Pełny wysuw pozwala na wysunięcie szuflady na całej długości prowadnicy. W przypadku wysokich szuflad można wysunąć prowadnicę z częściowym wysuwem, czyli na około 3/4 długości. W wysokich szufladach nie można jednak przechowywać wyższych przedmiotów, takich jak pojemniki kuchenne lub inne duże pojemniki.

Dodaj do swoich szuflad dodatkowe funkcje

Niektóre modele prowadnic są wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest cichy i łatwy mechanizm zamykania. Dzięki temu front szuflady nie uderza o korpus szafki. To znacznie zwiększa łatwość korzystania z szafek. Jest to szczególnie przydatne w przypadku mebli kuchennych, gdzie szuflady często otwieramy łokciami lub kolanami. Zamknięcie szuflady następuje poprzez naciśnięcie jej frontu.

Jak zamontować prowadnice do szuflad:

Rodzaj i montaż

Wybierając prowadnice pomyśl o szufladzie, do której będziesz ich używać. Istnieje wiele opcji prowadnic rolkowych. Są łatwe w montażu i niedrogie - zestaw kosztuje od jednego do dwunastu złotych. Mają ograniczoną nośność do 25 kg i częściowy wysuw. Jest to idealne rozwiązanie dla małych szuflad, w których można przechowywać lekkie przedmioty, aby zapobiec odkształceniu. Prowadnice rolkowe są ciche i mogą być stosowane do mebli w sypialni lub salonie.

Prowadnice kulkowe ze względu na swoją nośność 50kg mogą być stosowane w prawie wszystkich meblach. Istnieją dwa rodzaje opcji prowadnic kulkowych: pełny i częściowy wysuw.

Modele z delikatnym i cichym mechanizmem zamykającym (np. prowadnice GTV Versalite Plus lub prowadnice, które posiadają system wspomagania otwierania zwany "push to open" Należy zwrócić uwagę na prowadnice, które są wysokiej jakości i wygodne w użytkowaniu. Mają one szerszą tolerancję temperaturową niż prowadnice rolkowe.

Prowadnice montowane na dole można wykorzystać do podkreślenia drewnianych boków szuflad. Piękny wygląd szuflady zostanie zachowany dzięki niewidocznemu mocowaniu do jej dna. Prowadnice GTV mogą udźwignąć do 35 kg, Blum i Hettich do 50 kg. Do wyboru są modele z pełnym lub częściowym wysuwem, które posiadają funkcję soft-close lub otwierają się poprzez naciśnięcie frontu szuflady. Nadaj swoim drewnianym szufladom modne wykończenie.

Te wskazówki pomogą Ci cieszyć się gładkimi, łatwo przesuwającymi się szufladami. Możesz je dopasować do każdego mebla, od płytkich mebli już od 25 cm do bardzo głębokich mebli o wysokości do 70 cm. Możesz dostosować nośność szuflady do umieszczonych w niej przedmiotów. System soft-close lub push-to-open pozwoli na łatwą obsługę.

Czytaj również: 

Jakie zawiasy meblowe wybrać? GTV czy BLUM?

Top