• 4 czerwca 2023

Producenci ceramicznych materiałów wykończeniowych zaskakują nas kolejnymi, odważnymi propozycjami. Gresy wielkoformatowe sięgają rozmiarów wcześniej niedostępnych dla płytek ceramicznych. Duże formaty ceramiki zaczynają stanowić poważną konkurencję dla naturalnych kamieni i spieków kwarcowych i wcale nas to nie dziwi. Bogactwo wzorów i kolorów oferuje wiele kreatywnych możliwości. Podpowiadamy, co musimy wiedzieć o wielkoformatowych płytkach, jak je układać i na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Płytki wielkoformatowe, czyli jakie?

Granica „dużego” formatu zostaje właśnie znacznie przesunięta w kierunku naprawdę dużych i niespotykanych wcześniej rozmiarów. Za wielkoformatowe uznawane są kafle, w których dłuższe z boków mają powyżej 60 cm. Wielu producentów ma obecnie w ofercie płytki 60×120 cm, 80×80 cm czy 120×120 cm. Powoli stają one się ogólnodostępnym standardem, który możemy od ręki kupić w sklepach z wyposażeniem wnętrz i marketach budowlanych. Co więcej, do sprzedaży wchodzą formaty 120×240 cm a nawet – 162×324 cm. Gres może więc stanowić doskonałą alternatywę dla okładzin kamiennych czy płyt z konglomeratów.

Zalety wielkich kafli

Kafle w formatach 60×120 cm to popularny sposób na wykończenie niedużej łazienki – modny rysunek kamienia dodatkowo podkreśli współczesne aranżacje.

Wielkie formaty wbrew pozorom świetnie pasują do niedużych łazienek i toalet. Gładkie powierzchnie bez widocznych podziałów optycznie powiększają przestrzeń, zwłaszcza te w jasnych odcieniach. Dodadzą eleganckiego, pałacowego charakteru przedpokojom i salonom. Łatwo utrzymamy je w codziennej czystości – mała ilość fug oznacza mniej zakamarków do szorowania.

Wielkoformatowe kafle występują w wielu wzorach i kolorach – te najpopularniejsze imitują drogie karraryjskie marmury, pięknie użylony opal czy ciepły piaskowiec. Mogą stanowić bazę aranżacji w wielu stylach, od klasycznego po nowoczesny i minimalistyczny.

Wielkoformatowe gresy o powierzchniach przypominających beton z powodzeniem zastąpią drogie tynki i płyty architektoniczne. Świetnie podkreślą wnętrza industrialne, rustykalne lub współczesne.

Gres możemy stosować bezpośrednio w strefach mokrych łazienki i kuchni ze względu na niską nasiąkliwość. Do intensywnie użytkowanego przedpokoju wybierzmy produkty posiadające klasę ścieralności PEI3 lub wyższą.

Jeśli płyty wielkoformatowe mają właściwości mrozoodporne, doskonale sprawdzą się jako wykończenia przestrzeni przydomowych: tarasów, balkonów i elewacji. Wielkoformatowe płyty z gresu możemy stosować na fartuchu kuchennym – powierzchnię płytek łatwo wyczyścimy z tłuszczu i resztek jedzenia.

Transport i montaż

Wśród morza zalet nie możemy zapomnieć o tym, że wielkoformatowe kafle to materiał wymagający: potrzebują dedykowanego transportu samochodem ciężarowym, na specjalnie zabezpieczonych paletach. Może wiązać się to ze zwiększonymi kosztami dostaw materiału na budowę. Przy wnoszeniu i przechowywaniu wielkoformatowego gresu należy zachować szczególną ostrożność, aby płyty nie uległy uszkodzeniu.

Układanie wielkoformatowych kafli warto powierzyć doświadczonej w tego typu realizacjach ekipie remontowej. Płytki są ciężkie, dlatego przy układaniu zawsze biorą udział co najmniej dwie osoby, korzystając ze specjalistycznego sprzętu. W dalszym ciągu jednak nie są to te same koszty i trudności, które możemy napotkać podczas montażu konglomeratów czy naturalnego kamienia. Wielkoformatowy gres z kamiennym rysunkiem z pewnością spodoba się miłośnikom luksusowych rozwiązań, które nie rujnują portfela – jest dostępny za ułamek ceny naturalnego marmuru. Gres doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, dlatego świetnie sprawdzi się w otwartych przestrzeniach dziennych salonu z kuchnią, w przedpokoju a nawet – w sypialni.

Czy można kłaść płytki bez fugi?

Wbrew obiegowym opiniom, zupełnie bezfugowy montaż płyt wielkoformatowych jest niemożliwy. Wybrzuszenia podłoża i nieutrzymane piony to zmora nie tylko starych, remontowanych budynków, ale często również nowego budownictwa. To znacznie utrudnia kafelkarzom pracę i może wpłynąć na estetyczny wygląd powierzchni. Stosowanie fugi, czyli odstępu pomiędzy płytkami wypełnianego elastyczną spoiną, umożliwia płytkom odpowiednią współpracę z podłożem. Zbyt cienkie fugi lub ich brak spowodują pękanie i uszkodzenia powierzchni.

Przed zakupem gresu wielkoformatowego sprawdźmy, czy płyty są rektyfikowane. Proces rektyfikacji to docinanie i mechaniczne równanie krawędzi gresu po wypaleniu, co zapewnia produktom niemal jednakowy wymiar, z dokładnością do 0,2 mm. Dzięki rektyfikacji podczas układania faktycznie możemy uzyskać wąskie, estetyczne i niemal niewidoczne fugi o grubości kilku milimetrów. Nie jest jednak możliwe, aby całkowicie z nich zrezygnować.

Wielkie formaty gresów kleimy na produkty specjalistyczne, o podwyższonej przyczepności i elastyczności. Należy dokładnie pokryć klejem zarówno ścianę, jak i tylną powierzchnię płytki dla zmaksymalizowania trwałości powierzchni. Płytki coraz chętniej stosujemy na ścianach poza łazienką. Pięknie udekorują salon: na ścianie RTV czy eleganckim kominku.

Co wybrać: szkliwienie czy poler?

Polerowanie to proces mechanicznej obróbki powierzchni płytki – ścieranie surowego gresu tworzy piękną, odbijającą światło powierzchnię. Polerowanie ma jednak wypływ na inne właściwości płytki: otwiera pory ceramiki. Polerowane kafle są więc bardziej nasiąkliwe i wrażliwe na zaplamienia, niż ich szkliwione odpowiedniki.

W kontakcie z wodą tworzą bardzo śliską powierzchnię, przez co odradzamy stosowanie ich na posadzkach łazienkowych i w przedpokoju.

Gresy szkliwione podczas produkcji pokrywane są dodatkową warstwą zabezpieczającego szkliwa. Są bardziej odporne na wilgoć, wodę oraz nieestetyczne zaplamienia, dlatego lepiej sprawdzą się w wymagającej przestrzeni łazienki, przedpokoju czy kuchni. Kafle szkliwione dostępne są w różnych rodzajach wykończenia: zarówno w wysokim połysku, jak i satynie czy w macie.

Top