• 4 czerwca 2023

Wielu z Was zapewne samodzielnie zaprojektuje i urządzi swoje mieszkanie lub dom. W przekonaniu, że architekt jest zbyt drogi lub niepotrzebny, możecie zdecydować się na samodzielne wykonanie. Niedoświadczone osoby mogą popełnić bardziej kosztowne błędy.

Choć projektowanie i urządzanie wnętrz jest możliwe do wykonania przez każdego, kto posiada kreatywność, to nie jest to umiejętność, której można się nauczyć bez posiadania doświadczenia w budownictwie. Jeśli nadal jesteś sceptyczny, pokażę Ci, dlaczego warto zatrudnić architekta do zaprojektowania i aranżacji Twojego mieszkania lub domu.

1. Pasja i kreatywność w każdym projekcie aranżacji wnętrz.

Dobry projektant to ktoś, dla kogo projektowanie wnętrz jest pasją, a nie tylko źródłem zarobku. Ta cecha widoczna jest w różnorodności projektów i odwadze aranżacji. Dobry architekt również uczy się latami na studiach, a następnie kontynuuje naukę na specjalistycznych kursach. Potrafi też śledzić aktualne trendy wnętrzarskie i wprowadzać umiar w ich wprowadzaniu. Architekt wnętrz potrafi dostrzec więcej niż ktoś, kto nie zajmuje się aranżacją pomieszczeń i widzi potencjał wnętrza.

2. Elastyczność w umowie z architektem wnętrz

Nie musisz wybierać pełnego pakietu, gdy zatrudniasz projektanta wnętrz. W umowie możesz zdecydować, jakich usług oczekujesz. Możesz zamówić projekt aranżacji wnętrza lub wizualizację poszczególnych pomieszczeń w różnych opcjach projektowych. W pakiecie rozszerzonym możesz zlecić architektowi koordynację prac firmy wykonawczej lub wykonanie dokumentacji wykonawczo-technicznej. Dobrym sposobem na rozpoczęcie współpracy jest spotkanie z projektantem. Pozwala to na określenie zakresu ewentualnej umowy. Warto umówić się przynajmniej na spotkanie konsultacyjne.

3. Projektowanie wnętrz dopasowane do każdego z osobna.

Architekt, który słucha, to dobry architekt. Nie posługuje się schematami i potrafi połączyć aranżację wnętrza, która jest zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Ważne jest, aby podczas pierwszego spotkania przekazać jak najwięcej informacji o życiu i oczekiwaniach mieszkańców. Architekt wnętrz będzie potrafił przełożyć życzenia mieszkańców na realia, zarówno finansowe, jak i techniczne.

Chociaż projektowanie i dekoracja wnętrz są możliwe dzięki kreatywności, nie jest to umiejętność, której można się nauczyć bez doświadczenia.

4. profesjonalna współpraca: wizualizacja i koncepcja, dokumentacja techniczna do projektu wnętrza

Wiele osób błędnie sądzi, że współpraca z architektem oznacza współdziałanie w zakresie kolorów ścian i mebli. Polega ona na przyjrzeniu się technicznym aspektom przestrzeni. Ważne jest, aby projektant wykonał pomiary i rzuty domu lub mieszkania, a także pomiary instalacji elektrycznych. Kolejnym etapem współpracy jest przedstawienie wielu propozycji projektowych. Na życzenie klienta architekt może przygotować dokumentację techniczną, która następnie jest przekazywana do ekipy wykonawczej (sprawy elektroniczne lub hydrauliczne).

5. Projekt wnętrz, wykonanie, nadzór, aranżacja i nadzór firmy wykonawczej.

Projektant wnętrz może wziąć na siebie wszystkie te elementy. Obejmuje to całkowite wykonanie projektu i aranżacji wnętrza. Architekt może również nadzorować i koordynować prace wykonywane przez wykonawcę, dostarczyć materiały wykończeniowe, a także wyposażyć mieszkanie lub dom. Klient jest wtedy uwolniony od niemal wszystkich prac związanych z wykonaniem remontu.

Współpraca pozwala architektowi na wybór sprawdzonej ekipy technicznej, czy dystrybutora mebli lub materiałów. Taka współpraca ma ważną zaletę: projektant pochodzi z branży i ma wiele kontaktów z fachowcami i dystrybutorami. Może uzyskać zniżki i rabaty.

6. Realizacja projektu i aranżacji wnętrza w krótkim czasie

Projektant wnętrz może poświęcić cały swój czas na wykonanie projektu wnętrza. Dokładnie przestrzega umowy i dba o to, aby wszystkie usługi zostały wykonane w wyznaczonych terminach. Remont zajmie mniej czasu, niż gdybyś robił go sam.

7 To Ty decydujesz, jakie zmiany może wprowadzić architekt.

Widziałem różnice w moich klientach. Niektórzy klienci przychodzą do mnie z kompletnym (a czasem wspaniałym!) projektem. Niektórzy mają wizję i potrzebują jedynie wskazówek technicznych i nadzoru nad wykonawcami. Inni są bardziej konkretni i wymieniają tylko najważniejsze dla nich rzeczy. Niezależnie od sytuacji, staram się jak najbardziej zaangażować klienta w proces projektowania i aranżacji. Burza mózgów może bowiem doprowadzić do powstania najlepszych pomysłów. Projektowanie i aranżacja wnętrz powinna łączyć wiedzę techniczną ze zmysłem estetycznym, aby zaspokoić potrzeby klienta.

Wiele osób błędnie uważa, że współpraca z architektem polega tylko na wyborze kolorów ścian i mebli. Polega ona na przyjrzeniu się technicznym aspektom przestrzeni. Ważne jest, aby projektant wykonał pomiary i projekty domu lub mieszkania, a także pomiary instalacji elektrycznych.

8. Nowoczesny projekt wnętrza domu lub mieszkania

Projektując wnętrze zwracam uwagę na to, jak będzie ono wyglądało za 10 lat. Jest to mądra inwestycja w przyszłość. Wiele osób kupuje mniejsze mieszkania z zamiarem sprzedania go po spłaceniu kredytu. Dom lub mieszkanie zaprojektowane przez architekta zwiększy wartość nieruchomości.

9. Zaoszczędź czas i pieniądze, gdy zatrudnisz projektanta wnętrz

Zatrudniając projektanta wnętrz można zaoszczędzić pieniądze. Po pierwsze, oszczędzamy czas i nie musimy się martwić o ekipę techniczną. Projektant, który jest architektem wnętrz może uzyskać zniżki od wykonawców, dystrybutorów i sklepów specjalistycznych. To również pomaga nam zaoszczędzić pieniądze.

10 Niesamowity efekt aranżacji architekta w mieszkaniu lub domu.

Niesamowity efekt aranżacji to najważniejszy aspekt projektowania wnętrz. Projektant często słyszy od swoich klientów ich zachwyt i pozytywne zaskoczenie. To jest właśnie istota projektowania wnętrz: zadowolenie domowników, satysfakcja i pokazanie możliwości wnętrz, których klient by sobie nie wyobraził.

Top