• 4 czerwca 2023

Armaturę łazienkową można porównać do biżuterii. Stosuje się je w łazienkach ze względu na ich funkcjonalne przeznaczenie, ale powinny też służyć do dekorowania przestrzeni. Musi być dobrze dobrana do ceramiki i co najważniejsze - czysta! Czyszczenie baterii łazienkowych, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Łagodne środki czyszczące mogą nie poradzić sobie z kamieniem, a agresywne detergenty mogą uszkodzić ich powierzchnię.

Większość armatury, którą stosujemy w naszych domach, wykonana jest z mosiądzu pokrytego galwaniczną powłoką, którą jest błyszczący chrom. Jest to piękne, ale delikatne wykończenie. Mogą one ulec uszkodzeniu, jeśli użyjemy twardej gąbki, zbyt kwaśnego lub zasadowego detergentu lub detergentu, który ma cząsteczki ścierne.

Kamień, którego źródłem może być osad z mydła i woda, to najwięksi wrogowie błyszczących baterii. Najłatwiej jest usunąć kamień z błyszczącego kranu, przecierając jego powierzchnię miękką, suchą szmatką po każdym użyciu. Nie jest to jednak czynność, którą każdy potrafi wykonać. Lepiej nauczyć się mniej chłonnych sposobów.

Sposoby naszych babć - takie same jak przed laty

Dziś jesteśmy bardziej świadomi środowiska niż jeszcze kilka lat temu, dlatego wracamy do metod, które stosowały nasze babcie. Szukamy tych samych środków zaradczych, które one stosowały - takich jak ocet, sok z cytryny czy soda oczyszczona. Te dwa środki są gotowymi do użycia środkami, które można wykorzystać do usunięcia łazienkowego brudu. Z sody można zrobić pastę czyszczącą. Wymieszaj jedną część wody z trzema częściami proszku, aby uzyskać pastę czyszczącą. Wymieszaj proszek z jedną częścią wody, aż powstanie gęsta papka. To może być używane do czyszczenia zanieczyszczonych przedmiotów, ale może być również używany do czyszczenia głowic prysznicowych, deszczownic i basin faucetskewers. Następnie można go zmyć, gdy soda rozpuści brud.

Najpopularniejsze środki na sklepowej półce

Jeśli babcine metody nie są przekonujące, można udać się do sklepu, który sprzedaje chemię gospodarczą. Na rynku znajduje się wiele produktów. Niektóre z nich są przeznaczone specjalnie do armatury łazienkowej i są ci polecane przez producentów. Nie uszkodzą one chromowania. Możesz również użyć uniwersalnego detergentu, który ma pH zbliżone do neutralnego do czyszczenia łazienki. Nie zawiera on mydła ani środków do płukania.

Ważne: Środki dostępne na rynku nie powinny być bezpośrednio rozpylane na powierzchnię baterii. Zamiast tego należy je namoczyć w miękkiej ściereczce. Fugi i narożniki są podatne na osadzanie się mydła i kamienia. Warto wyjąć perlator kranu i namoczyć go w ciepłej wodzie na bazie mydła. Po około 10 minutach osad z kamienia zniknie i wtedy można go z powrotem włożyć do kranu.

Warto pamiętać, że na rynku można znaleźć baterie w innych wykończeniach niż chrom (czytaj baterie czarne). Może być ona bardziej podatna na uszkodzenia, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta baterii dotyczących sposobu i czasu jej mycia.

Top