• 25 września 2023

Generalny remont mieszkania może spowodować wiele zamieszania, chaosu i stresu. Ważne jest, aby się nie zniechęcać. Jest to wyzwanie, ale może być też sposobem na poprawę jakości i komfortu życia bez konieczności kupowania nowego mieszkania. Czasami udaje się kupić mieszkanie w złym stanie, a następnie przeprowadzić generalny remont. Monika dzięki naszej pomocy mogła uzyskać wymarzoną aranżację wnętrza.

Często spotykamy się z klientami, którzy chcą "powiększyć rodzinę" i potrzebują powiększyć mieszkanie. Są też osoby, które mają za dużo przestrzeni i staje się to problemem.

Lepiej jest mieć mniej niż się wydaje!

Monika mieszkała w dużym, rodzinnym domu z dala od miasta. Swój czas poświęcała na sprzątanie i wożenie dzieci do szkoły, na zajęcia dodatkowe i odbieranie ich od znajomych. Po sprzedaży domu kupiła mieszkanie do remontu. Jej główne problemy rozwiązała lepsza lokalizacja. Miała też 200 metrów kwadratowych przestrzeni, którą łatwiej było sprzątać. Aby wnętrza miały osobisty charakter, rodzina chciała poczuć się "jak w domu".

Inwestor miał świadomość, że jest to duża inwestycja i nie mógł sobie pozwolić na popełnienie błędów. Wychodząc z założenia, że każdy robi to, na czym zna się najlepiej, zwróciła się do nas, abyśmy pomogli jej w realizacji projektu. ?

Proces projektowania.

Na pierwszym spotkaniu rodzina podzieliła się z nami informacjami na temat swoich finansów i stylu życia. Naszym zadaniem było wysłuchanie ich marzeń i uwzględnienie ich w projekcie.

Rodzina chciała stworzyć nową przestrzeń, która byłaby funkcjonalna i miała wszystkie niezbędne cechy. Obejmowało to dodanie sypialni, łazienki z wanną i kabiną prysznicową oraz wyspy w kuchni. Monika, która od wielu lat uważnie śledzi trendy wnętrzarskie, chciała również, aby wnętrza miały pazur i oryginalny design . Stałym motywem były odważne kolory, śmiałe wzory i sztukateria, a także swojskość z nutą elegancji. Po wywiadzie i naszym pierwszym spotkaniu mogliśmy postawić diagnozę: rodzina chciała mieć funkcjonalne, czyste mieszkanie w nowoczesnym, klasycznym stylu pomieszanym ze stylem eklektycznym.

Generalny remont.

Monika kupiła ciasne mieszkanie z boazerią. Zdawaliśmy sobie sprawę, że rozwiązania techniczne mogą być zweryfikowane tylko w przypadku usunięcia boazerii. Te i inne problemy sprawiają, że projektowanie mieszkań do generalnego remontu jest trudniejsze niż mieszkań projektowanych w stanie deweloperskim. Ważne jest, aby być gotowym na niespodziewane okoliczności i na bieżąco dostosowywać założenia projektowe do aktualnego stanu. W wielu mieszkaniach zakupionych z rynku wtórnego brakuje dokumentacji technicznej. Dopiero po rozbiórce można ustalić, jakie ściany są działowe, gdzie są trzony kominowe, instalacje. I co najważniejsze, jakie zmiany są możliwe.

Dlatego projekt nowego układu funkcjonalnego rozpoczęliśmy z dużym wyprzedzeniem. Byliśmy przygotowani na wszelkie niespodzianki i zaprojektowaliśmy wiele układów funkcjonalnych. Monika mogła wybrać ten najlepszy po zakończeniu rozbiórki i podaniu kosztorysów prac remontowych. Z niektórych najbardziej pożądanych rozwiązań wnętrz musieliśmy zrezygnować ze względu na ograniczenia finansowe inwestora, ale udało nam się spełnić większość marzeń właścicielki.

Zakres remontu był ogromny. Materiały z rozbiórki i wyburzone ściany wypełniały kontener za kontenerem, pozostawiając wszystkich w zachwycie. Monika jest wdzięczna, że nie została pozostawiona w tym chaosie, bo uważa, że nie miałaby odwagi podejmować odważnych decyzji projektowych. Większość problemów, które pojawiły się na budowie, została rozwiązana przez ekipę, która zrobiła wszystko, aby dotrzymać terminu.

Remonty generalne mogą być sporym wyzwaniem. Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad najczęstszymi problemami, z jakimi spotykają się wykonawcy i klienci podczas pracy nad generalnym remontem.

  • Stare mieszkania znane są z tego, że mają nierówne ściany, podłogi, sufity i brak kątów prostych. Powierzchnie te często można wyrównać (konieczne np. do ustawienia mebli), co powoduje, że pomieszczenie staje się mniejsze. Monika doświadczyła tego w swojej łazience.
  • Starsze instalacje, jeśli jakieś są jeszcze używane, mogą być droższe w montażu niż nowe.
  • Nietypowe konstrukcje ścian (w zależności od technologii i czasu budowy), które mimo że sprawiają wrażenie przegród, nie dają się łatwo usunąć. Nawet jeśli są, najlepiej zatrudnić fachową pomoc licencjonowanego budowlańca.
  • Niemożliwe do zamontowania są nowoczesne rozwiązania, takie jak płyta indukcyjna (brak prądu w budynku), odwodnienie liniowe na jednym poziomie z podłogą (zbyt cienkie stropy...). Dłuższą listę można zobaczyć tutaj. ?
  • Niespodzianki po wyburzeniu - Często okazuje się, że usunięto płytki lub boazerię i trzeba zmienić rozmiar pomieszczenia i poprawić projekt.
  • Na przykład otwory drzwiowe mogą mieć niestandardowe wymiary. Przed montażem drzwi należy sprawdzić.

Możesz być pewien, że przynajmniej niektóre z tych "niespodzianek" pojawią się w Twoim domu, ale tylko z pomocą serwisu Projektowanie Wnętrz.

Należy wspomnieć o "kosztach" społecznych, a także o niespodziankach budowlanych. Większość właścicieli mieszkań w stanie surowym jest na tym samym wózku i bardziej otwarta na hałas podczas wykańczania mieszkania. Natomiast starsze bloki mają mniejszą tolerancję na niedogodności związane z remontami. Wszystkie te problemy sprowadzają się do jednego: przy obliczaniu kosztów generalnego remontu należy mieć duży bufor finansowy, ponieważ wszystkie powyższe kwestie generują dodatkowe koszty.

Po postawieniu ścian docelowych przychodzi czas na instalacje. Zanim powstanie ostateczny projekt, należy upewnić się co do jego szczegółów. Dotyczy to między innymi rozmieszczenia mebli i ich rozmiarów. Monica's jako pierwsza zaprojektowała oświetlenie i instalacje elektryczne.

W końcu pojawił się stolarz. Wraz z synem zamontował meble kuchenne i łazienkowe, zanim rodzina, która mieszkała u znajomych, mogła wprowadzić się "na swoich warunkach". Zamieszkali, wciąż bez konieczności przenoszenia mebli, szafek czy biblioteki, ale z w pełni wyposażoną kuchnią, łazienką, ścianami i podłogami oraz łóżkami do spania. To dla niektórych trudna sytuacja, bo wciąż wiąże się z bałaganem. Jednak właścicielka wybrała to rozwiązanie, aby móc szybko cieszyć się korzyściami płynącymi z nowej lokalizacji, jak i świeżo wyremontowanych wnętrz.

Monika, która mieszka w swoim mieszkaniu już od kilku miesięcy, uwielbia swoje jasne, kolorowe tapety i starannie zaprojektowane meble na zamówienie . Nawet ciemnozielony kolor salonu (który pokrywa stiuk i ściany) stał się z czasem czymś, co Monika kocha. Po zainstalowaniu oświetlenia i wprowadzeniu mebli do pokoju okazało się, że ciemna ściana była w rzeczywistości świetnym tłem dla jasnych zabudowanych ins ????. Choć na pierwszy rzut oka kuchnia wydawała się mała, by pomieścić wyspę, okazała się bardzo funkcjonalna i przestronna.

Masz w głowie wizję nowego wnętrza lub generalnego remontu? Dowiedz się, jak możemy pomóc.

Top