Marzysz o weekendowych wypadach do letniego domku za miasto? Podpowiadamy, jak go urządzić, aby stał się prawdziwie Twoją przestrzenią – nie tylko podczas covid19, ale na dłużej.
W czasach pandemii własny domek letniskowy za miastem stała się jedną z niewielu opcji ucieczki na łono natury. Po roku z lockdownem uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest oderwanie od codzienności, zmiana otoczenia, reset myśli. Nic dziwnego, że złaknieni podróży Polacy nagle przypomnieli sobie o formie spędzania wolnego czasu tak popularnej w pokoleniu ich rodziców. Wiele z nas pamięta z dzieciństwa wakacje nad jeziorem i wnętrze domku Brda, charakterystycznego i kultowego dzieła architektów PRL. Dziś działki i domki letniskowe przeżywają prawdziwy renesans, często w wersji rustykalny full-wypas.
A że dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze, szczególnie zachęcamy Was do poświęcenia uwagi temu tematowi. W social media mnóstwo jest wystylizowanych zdjęć w klimacie summer houses – białe meble, skandynawski styl, jasne barwy, stylowe dodatki, latte na sojowym. Oczywiście nie ma nic złego w realizacji takiej wizji, ale zachęcamy do myślenia o domku bez niepotrzebnej spiny. Jak zaprojektować przestrzeń, która wyrazi Twoją indywidualność, gdzie poczujesz się u siebie? Zapytaliśmy projektantów z Pogotowia Wnętrzarskiego o rady. Zanim jednak do nich dojdziemy, przedstawiamy kilka złotych zasad i porad uniwersalnych – takich, których warto się trzymać, aby przestrzeń relaksu nie stała się przestrzenią stresu i frustracji.
Zanim podejmiemy temat aranżacji, należy rozpatrzyć istotne kwestie podstawowe:
Dobre zagospodarowanie małej powierzchni może okazać się wyzwaniem. Oto wskazówki, aby cały projekt przebiegł nieco sprawniej.
Łazienka i kuchnia – obie te przestrzenie są niezbędne i muszą być funkcjonalne. To prawdziwe wyzwanie dla projektanta, zwłaszcza przy małym metrażu.
Nie sądzimy, że posiadanie pralki jest obowiązkowe w każdym domku letniskowym. Tak naprawdę potrzebujesz:
Oczywiście możesz włączyć do planu wannę, jednak na wypad poza miasto w zupełności wystarczy kabina prysznicowa. Jeśli zastosujesz się do zasady „mniej znaczy więcej”, to projekt łazienki nie powinien stanowić większego problemu! Jeśli masz kłopot – pomożemy – chętnie odezwij się do naszych projektantów wnętrz.
Podobnie jak w łazience, także w kuchni domku letniego trzeba się nieźle nagimnastykować, aby zaoszczędzić miejsce oraz cenne metry kwadratowe. Dobra metoda to znów – ograniczenie się do minimum – czyli absolutnie niezbędnych sprzętów AGD.
Ponieważ domek jest punktem sezonowego wypoczynku, z pewnością przeżyjesz dzięki lodówce, kuchence gazowej i turystycznemu piekarnikowi. W sprzedaży są też przenośne elektryczne płyty indukcyjne (na 1 lub 2 pola grzewcze) – to opcja dla tych, którzy nie chcą mieć w swym domku przyłącza gazowego lub butli.
Wolne miejsce możesz wykorzystać na wstawienie półek, komódek i niezbędnych szafek, które posłużą do przechowywania rzeczy. Standardową dużą lodówkę warto zastąpić odpowiednią pod zabudowę (funkcjonalna jest wysokość nie przekraczająca 60 cm). Wiele z nas nie wyobraża sobie relaksującego poranka bez dobrej kawy – zamiast dużego ekspresu z tysiącem funkcji polecamy kawiarkę, albo zajmujący mniej miejsca ekspres kolbowy.
Wszystkie powyższe porady na pewno ułatwią życiowy projekt pod nazwą „domek wypoczynkowy”, ale na własne potrzeby możesz je właśnie, z czystym sumieniem… zignorować. Dlaczego? Uważamy też, że domek wypoczynkowy może – a nawet powinien – niejako rządzić się własnymi prawami. A także kojarzyć się z miejscem, gdzie pozwolisz sobie na beztroskę. Dlatego zachęcamy, aby dać upust kreatywności i realizować wnętrzarskie fantazje! Domek letniskowy w stylu skandynawskim, choć piękny i schludny, nie musi przecież odpowiadać każdemu.
Marzą ci się kolorowe okiennice? A może w szafie zalegają egzotyczne tkaniny kupione lata temu na zamorskim bazarze? Chcesz podłogę z surowego kamienia, ale w mieszkaniu po tygodniu zaczęłaby doprowadzać Twoją rodzinę do szału? Niech nic nie powstrzymuje Cię przed uwzględnieniem niespełnionych marzeń w projekcie domku letniego.
Na razie wyjazd na działkę może być jednym z niewielu sposobów oderwania od rzeczywistości. Jeśli jednak zadbasz o funkcjonalność i atrakcyjny wystrój – zgodny z Twoją osobowością i marzeniami – szybko zauważysz, że świetnie tam odpoczywasz także po pandemii.