• 4 czerwca 2023

Poszukujesz projektanta wnętrz? Czy istnieje ten idealny? Jak go znaleźć wśród wielu ofert?

Prawdopodobnie stoisz przed zniechęcającym zadaniem znalezienia projektanta wnętrz, który zaprojektuje Twój wymarzony dom lub mieszkanie. Dodając do tego strony różnych projektantów na Instagramie i Facebooku, zamieszanie jest pewne.

Ten post pomoże Ci poruszać się po tym trudnym zadaniu.

1. Po pierwsze, jaki typ wnętrz lubisz?

Przeglądając strony internetowe biur projektowych, zacznij od tych, które mają w swoim portfolio takie wizualizacje/obrazy, które stylistycznie nawiązują do tego, co lubisz. Projektanci, którzy projektują wnętrza loftowe lub industrialne nie będą w stanie dogadać się z Tobą, jeśli uwielbiasz wnętrza w stylu glamour. Powodem, dla którego tak się dzieje jest to, że projektant może nie znać kluczowych elementów stylu glamour. Po prostu ma inną specjalizację i jest w niej dobry. Jednak stylu glamour "nie czuje się" tak, jak ten, który projektuje.

Jak ważna jest dobra relacja z inwestorem i "nić porozumienia"?

2.Oferta stacjonarna czy projekt on-line?

Od marca 2020 roku bardzo popularne jest zdalne projektowanie wnętrz (ze względu na pandemię koronawirusów). Wiele biur projektowych oferuje obecnie taką usługę, a niektóre nawet przechodzą na nią. W punkcie drugim musisz odpowiedzieć na pytanie, czy wolisz osobisty kontakt z projektantem (szczególnie na początkowym etapie współpracy), czy z jakiegoś innego powodu (np. częste wyjazdy służbowe itp.) Wolisz współpracę zdalną. Możesz zdecydować się na takiego projektanta lub taką ofertę w zależności od swoich preferencji.

O ile w przypadku domu/mieszkania w stanie deweloperskim współpraca może przebiegać dość sprawnie, o tyle w przypadku remontu mieszkania inwestorowi będzie trudno się zaangażować. Projektant będzie musiał wykonać zdjęcia i wypełnić inwentaryzację pomiarową. Projektant nie będzie ponosił odpowiedzialności za podane wymiary. Jeśli w realizacji pojawi się błąd, np. 10 cm, trzeba będzie go poprawić wspólnie z ekipą wykonawczą.

Czy taniej jest zlecić całkowicie zdalny projekt?

To wszystko zależy.

Może się wydawać oczywiste, że powinien kosztować mniej, bo projektant nie musi podróżować, nie musi spędzać czasu na spotkaniach czy robić inwentaryzacji. Nie jest to problem, ponieważ wszystkie wytyczne projektowe muszą być w jakiś sposób ustalone. Na przykład wywiad wideo lub obszerna ankieta. Projektanci przygotowują je na specjalnych platformach, gdzie później wgrywają całą dokumentację. Wszystko to wiąże się z kosztami. Opłaty abonamentowe, stworzenie całego systemu obsługi klienta on-line itd. Wbrew powszechnej opinii, projekt w pełni zdalny niekoniecznie musi być droższy. Może być jednak na tym samym poziomie co tradycyjna współpraca, ale wymagać większego zaangażowania ze strony inwestora.

3.Jakim rodzajem współpracy jesteś zainteresowany? Możesz wybrać pracę nad projektem samodzielnie lub z nadzorem. Projekt pod klucz?

Masz teraz możliwość porównania usług oferowanych przez każde biuro projektowe, np. usługa "pod klucz". Większość z nich będzie oferować tylko projekty, ale mogą one oferować inne opcje. To ważne, bo może się okazać, że nie interesuje Cię cały projekt z rysunkami technicznymi, a jedynie wizualizacje.

4.Wybraliśmy styl i model współpracy. Znamy zakres projektu, który nas interesuje. Co dalej?

Strona internetowa + Facebook + Insta

Strony internetowe to najlepsze miejsce do rozpoczęcia poszukiwań projektantów. Oprócz przejrzenia portfolio projektanta, warto sprawdzić inne zakładki na stronie, takie jak informacje o sobie czy blog, jeśli taki istnieje. Można też przejrzeć profil projektanta na Facebooku lub Instagramie.

Po co to wszystko?

Po to, aby lepiej poznać daną osobę. Można zobaczyć, czy on pokazuje kulisy swojej pracy . Jest to dobry wskaźnik, że jest godny zaufania . Instastories na Instagramie lub Facebooku to świetny sposób na "zapoznanie się" z projektantem i ustalenie, czy bylibyście w stanie dzielić się wspólnym językiem.

Być może wybrałeś już kilku, lub nawet jednego, spośród wielu projektantów. Teraz nadszedł czas, aby zadać architektowi kilka kluczowych pytań, które pomogą Ci ustalić, czy jest to dobry wybór.

Poniżej opowiem Ci o kilku ważnych kwestiach, na które warto zwrócić uwagę podczas takiej rozmowy/maila:

Umowa projektowa -Tojest zasadnicza rzecz. Powinna zawierać liczbę możliwych korekt lub wariantów, podział płatności, harmonogram przekazywania poszczególnych etapów projektu klientowi oraz opis i treść projektu. Główne punkty umowy omawiam zazwyczaj podczas pierwszego spotkania. Cała umowa jest wysyłana drogą mailową, aby można było ją przeczytać w domu.

rysunki techniczne: Opracowanie może zawierać: rzuty zmiany budynku/mieszkania, rzuty elektryczne (wytyczne do lokalizacji gniazdek elektrycznych wraz z ich wysokością oraz lokalizacją wyprowadzeń oświetlenia elektrycznego), lokalizacje przyłączy wodno-kanalizacyjnych, rysunkowe układy podłóg i płytek, projekt okładzin ściennych, malowanie ścian, sufitów i okładzin ściennych, widoki ścian, szczególnie w łazience, oraz rysunki mebli na zamówienie dla stolarzy.

Jeśli projektant jest w stanie polecić wykonawcę i/lub stolarza. Z doświadczenia wiem, że niektórzy inwestorzy mają już sprawdzone ekipy lub mogą być poleceni przez innych. Jest to szczególnie ważne przy projektach pod klucz.

Budżet: Jeśli masz nieograniczony budżet na wykończenie/remont domu/mieszkania możesz pominąć ten punkt. Jednak dla inwestorów ważne jest, aby wiedzieć czy projekt sprawdzi się w budżecie klienta. Pamiętaj, że materiały wykończeniowe to tylko część całego kosztorysu. Mamy też koszty robocizny, środków chemicznych itp. Należy je uwzględnić w kosztorysie. Najważniejsze jest, aby zaprojektowany projekt był nie tylko piękny, ale również możliwy do zrealizowania w ramach budżetu. Zaprojektować można prawie wszystko, ale to też kosztuje. Projektant musi umieć oszacować koszty materiałów i robocizny. Tego właśnie potrzebuje każdy inwestor współpracujący z projektantem wnętrz.

Jest wiele pytań, które możesz zadać projektantowi, lub indywidualnych kwestii, które wpływają na decyzję, ale to są te, które moim zdaniem pomogą Ci określić, czy dany projektant/agencja projektowa jest dla Ciebie odpowiednia.

Top