• 4 czerwca 2023

O wpływie kolorów na nasz nastrój mówi się często, ale czy wszystkie obiegowe stwierdzenia są prawdziwe? 

Ciemne kolory = depresyjne wnętrze – MIT

W kwestii malowania ścian na ciemne kolory wiele poradników mówi jednym głosem: unikać jak ognia! W końcu to prosta droga do przygnębiającej, ciężkiej atmosfery w pomieszczeniu. I choć w niewielkich wnętrzach ciemne odcienie rzeczywiście mogą stworzyć efekt ponurej pieczary, nie znaczy to, że wybierając farby, na widok czerni, ciemnych odcieni szarości, zieleni czy granatu powinniśmy natychmiast odwracać wzrok.

Kluczem jest światło – to naturalne i to sztuczne. Ciemne kolory świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach z kilkoma oknami, gdzie w połączeniu z jaśniejszymi meblami, dywanem czy plakatami stworzą wyjątkowo przytulny i dystyngowany klimat. Odpowiednie rozmieszczenie stojących i wiszących lamp pomoże zachować go również po zmroku.

Każdy pokój powinien mieć swój indywidualny charakter – MIT

Dużo mówi się również o konieczności zachowania indywidualnego charakteru pomieszczeń, a więc dobrania dla każdego z nich zupełnie odrębnej kolorystycznej tożsamości. Tymczasem wystarczy nawet krótka wizyta w mieszkaniu, w którym rzeczywiście każdy pokój pomalowano na inny kolor, by poczuć się jak w nietypowym muzeum.

Jasne, wyróżnienie jednego-dwóch pomieszczeń w naszym mieszkaniu na pewno pomoże przełamać nudę, ale prawidłowe i przyjazne człowiekowi projektowanie wnętrz zakłada, że przy komponowaniu całości skupiamy się raczej na wyborze harmonicznej palety kolorów (nie przesadzajmy jednak w drugą stronę – malowanie każdego pokoju w ten sam sposób to nie najlepszy pomysł). Postawmy na spójne wizualnie wnętrza, a stworzymy wyjątkowy charakter całego mieszkania, a nie tylko pojedynczych pokojów.

Żółty, czyli zastrzyk energii – PRAWDA

Żółty kolor we wnętrzach działa stymulująco – poprawia humor i dodaje energii. Jako akcent świetnie sprawdzi się w wielu wnętrzach. Najważniejsze jest to, żeby w pomieszczeniu był dodatkiem – nie malujmy wszystkich ścian na żółto, bo nie tylko optycznie pomniejszymy wnętrze, ale też stworzymy efekt zaduchu.

Intensywne kolory utrudniają sen – PRAWDA

Kolor ścian jest niezwykle ważny szczególnie w sypialni. Wyrazista czerwień może przyprawić o ból głowy, a wściekły pomarańcz może spowodować zaburzenia snu. Energetyczna żółć to również nie najlepszy wybór, gdy chcemy się wyciszyć i odpocząć po trudach dnia.

W sypialni najlepiej sprawdzą się subtelne, pastelowe odcienie błękitu lub zieleni, które działają uspokajająco. Dobrym wyborem będą również pudrowy róż lub dojrzała purpura. Jednak najważniejszym warunkiem, jaki musi spełniać kolor ścian w sypialni, to jego zgaszony odcień.

Biel jest zimna i nieprzyjazna – MIT

Pomieszczenia pomalowane wyłącznie na biało wcale nie muszą być chłodne, nudne i męczące. Biel to płótno dla naszych inspiracji – wszystko zależy od tego, co jeszcze znajdzie się w białym pokoju. Z pomocą mebli i dodatków możesz stworzyć w nim kojącą zmysły, harmonijną kompozycję delikatnych barw lub ożywić wnętrze grą intensywnych kontrastów.

Brąz pomaga w pracy – MIT

Regały pełne książek, duże drewniane biurko i… brązowe ściany. Jest spora szansa, że właśnie taki obrazek przyjdzie Ci do głowy na hasło „gabinet”. Rzeczywiście, planując aranżację pokoju do pracy, często decydujemy się na brąz, wierząc, że kolor pomoże nam się skoncentrować i lepiej stawić czoła czekającym nas zadaniom.

Tymczasem brąz na wiele osób działa wręcz odwrotnie – zamiast stymulować do pracy, otępia zmysły, narzucając depresyjną, jesienną atmosferę. Choć brązowe ściany na pewno sprawdzą się jako odpoczynek dla oczu (szczególnie, gdy pracujemy dużo przed monitorem), znacznie skuteczniejszy zastrzyk kreatywności zafundujemy sobie z jasnymi, łagodnymi kolorami lub ożywiającymi, wyrazistymi kontrastami. W gabinecie dobrze sprawdzą się również odcienie błękitu i zieleni.

Czerwień pobudza apetyt – PRAWDA

Aranżacja kuchni to jedno z najtrudniejszych wyzwań. Chcemy przecież, by stała się miejscem, którego atmosfera podkreśli wyjątkowy charakter rodzinnych spotkań. Intensywne kolory mogą nie tylko ożywić rozmowy i temperamenty, ale również sprawić, że nikt nie będzie kręcił nosem nad talerzem.

Specjaliści od psychologii koloru potwierdzają, że czerwień i pomarańcz wzmagają łaknienie i pobudzają procesy trawienne. O zdrowy metabolizm zadbamy również, zapraszając do kuchni odcienie żółci. To właśnie dlatego tak często na jeden z tych trzech kolorów tak często decydują się właściciele barów i restauracji.

Kolory na każdego działają trochę inaczej – PRAWDA

Na koniec fakt, o którym nie możemy zapomnieć przy dobieraniu kolorów dla naszych ścian. W każdym z nas poszczególne barwy wywołują nieco inne emocje. To efekt indywidualnych doświadczeń, przeżyć i skojarzeń.

Nie ma rozwiązań uniwersalnych. Przeglądając wskazówki i porady dotyczące doboru kolorów ścian, które daje dekorator wnętrz warszawa pamiętaj, żeby wziąć to pod uwagę i wybrać taką paletę, z którą w domu lub mieszkaniu będą się czuli dobrze wszyscy domownicy.

Top