• 4 czerwca 2023

Wiele osób czuje niepokój, gdy widzi jasne kolory w swoich wnętrzach. "A co jeśli będzie ich za dużo?" Omówimy częste błędy przy tworzeniu kolorowych wnętrz i jak możemy ich uniknąć. Wyjaśnimy również, jak ich unikać.

Kombinacja

Dobrze wykorzystuj kolory w aranżacjach i zastanów się, jak pewne barwy mogą wpływać na Twój nastrój.

Kolor to potężne narzędzie w projektowaniu wnętrz. To jeden z najlepszych sposobów na szybkie i tanie stworzenie oszałamiającego efektu w wystroju wnętrza. Jak widać, kolor może być stosowany we wnętrzach w każdym stylu.

Na stronie

Odpowiedni kolor zielony lub niebieski może być elegancki, dziki lub subtelny w zależności od efektu, który próbujesz osiągnąć.

Nie ma żadnych wymówek, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego koloru do remontu domu lub biura. Pokażemy teraz, jak zrobić to poprawnie. Kolor

Najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz.

Nasi klienci napotykają cztery główne problemy przy wyborze nowych kolorów do swoich domów. Są to:

  1. Strach przed przesadą. Tak, można użyć zbyt wielu mocnych kolorów i stworzyć przytłaczające, kiczowate wnętrze. Zachęcamy do podjęcia ???? ryzyka. Jeśli nie odważne malowanie ścian, to przynajmniej kolorowe dodatki i akcenty. Nawet małe błędy mogą wyglądać lepiej niż całe mieszkania "oblane budyniem", czyli kremowym kolorem, który od wieków stosowany jest jako ciepła alternatywa. Dodatkami, tkaninami i kwiatami możesz ocieplić każde wnętrze, nawet jeśli jest w zimnych kolorach. Pamiętaj, że do wyboru są setki, a krem to nie to samo co śmietanka .

2. Brak hamulców. Jest to bardziej powszechne niż strach przed kolorem, ale może prowadzić do jeszcze gorszych rezultatów. Zbyt duża ilość kolorów może być niebezpieczna! Zalecamy ograniczenie liczby kolorów, których używacie w swoich aranżacjach wnętrz. Bardzo spodobała nam się prośba naszej klientki "Pani Kasiu, proszę pomóc w doborze kolorów. Chcę uniknąć kapanii kolorystycznej". To zdanie weszło do firmowego słownictwa naszej branży. Jak uniknąć kakafonii kolorów w Twojej branży? Zrównoważ kolory neutralne (tzw. uzupełniające) i mocne, tak aby wnętrze nie wydawało się przytłaczające. Jeśli współpracuje z Tobą projektant, możesz zdać się na jego doświadczenie, ale jeśli to Ty chcesz zrobić to sam, będziesz musiał zastosować metodę prób i błędów. Chociaż nie zalecamy malowania ścian codziennie, aby zobaczyć, jak wyglądają, dobrym pomysłem jest zrobienie próbek i pomalowanie małej powierzchni, zanim zobowiążesz się do zakupu 10 litrów tego koloru.

3. Niezdecydowanie. Wnętrze nie będzie spójne, jeśli zostanie pomalowane na różne kolory. Ważne jest, aby kolory miały ten sam poziom nasycenia, wychodziły z tego samego miejsca i uzupełniały się. Innymi słowy, mają taką samą ilość bieli i czerni. Ryzykowne jest użycie nasyconego, krzykliwego lub bardzo przydymionego koloru w wybranym przez nas wnętrzu. Tę zasadę można też zastosować w odwrotnej kolejności - jeśli jesteśmy fanami żywych, wyrazistych kolorów, lepiej nie łączyć ich ze stonowanymi beżami. Biel to nie to samo co biel. Jedna jest tak biała (jak kartka papieru do drukarki), że niemal wszystkie kolory będą z nią współgrać. Jeden może być delikatny odcień, np. porcelanowy lub sezamkowy. Taki sprawdzi się z domieszką czerni lub bieli.

4. Nie ufaj próbnikom. Niektóre kolory mogą nie wyglądać tak samo na meblu czy ścianie w domu, jak na próbniku w sklepie. Wszystko jest ważne: oświetlenie, otoczenie i rodzaj użytego podkładu lub farby. Jakie kolory były używane w mieszaniu przed naszym? Możemy przypomnieć sobie dom, w którym ten sam jasnoszary kolor był inny na każdym piętrze. Na pierwszym piętrze było bardzo mało światła. Na drugim piętrze było ciemno i ponuro. Na pierwszym piętrze przechodził w fiolety, a na drugim w niebiesko-zielone. Próbnik można wypożyczyć w sklepie z farbami. W domu trzeba będzie nanieść wybrany kolor na ścianę, a następnie z odległości ocenić jego przydatność. Warto pomalować próbkami farby około 0,5m2 ściany. Następnie zaobserwować, jak wygląda ona w różnych momentach i zdecydować, czy chcemy zakupić potrzebną ilość.

Salon, sypialnia i pokój dziecięcy w warszawskim mieszkaniuAranżacja wnętrz

.

Jak

łączyć kolory.

Wszystkie kolory mają szansę się ze sobą zgrać. Wystarczy dobrać odpowiednie nasycenie i jasność. Pomocna jest silnie rozwinięta wyobraźnia przestrzenna. Koło barw jest świetnym narzędziem dla wszystkich, którzy mają mniejszą wprawę w dobieraniu odpowiednich kombinacji. Opiera się ono bowiem na.

Istnieją.

Trzy główne kategorie kolorów:

Kolory monochromatyczneKolory relatywneKolory uzupełniające.
  1. Kolory monochromatyczne towszystkie odcienie jednego koloru, np. zielony jest przedstawiony na jednym pasku. To samo dotyczy każdego innego koloru (niebieskiego, czerwonego, żółtego itd.). Monochromatyczne wnętrza łączą jeden kolor z różnymi jasnościami i nasyceniami, tworząc wielowarstwowe, ciekawe efekty.
  2. Kolory, które znajdują się blisko siebie na okręgu, nazywane są kolorami "pokrewnymi". Wnętrza zbudowane na tej podstawie będą miały różne odcienie lub fiolet, a także niebieski i zielony.
  3. Kolory dopełniające to takie, które leżą naprzeciwko siebie na okręgu. Te kombinacje są najbardziej unikalne i najmniej oczywiste. Choć na początku mogą wydawać się dziwne, mogą stworzyć efektowny, kontrastowy wzór. Możesz osiągnąć ten efekt zestawiając kolory takie jak zielony i różowy, pomarańczowy, niebieski, żółty i fioletowy. Możliwości są nieograniczone.

Jak wykorzystać kolor we wnętrzach jako sposób na naprawienie jego "wad".

Sztuką, która sprawia, że wnętrze wydaje się większe, mniejsze, wyższe lub niższe jest zarządzanie kolorem. Trzeba tylko wiedzieć jak! Można też zaradzić problemowi poprzez:

  • Jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, wybierz chłodną kolorystykę. Jeśli jednak potrzebujesz koloru, zastosuj go tylko na jednej ścianie, a nie w całym wnętrzu. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się większa niż jest w rzeczywistości. Naturalne światło jest doskonale odzwierciedlone przez pastelowe kolory, takie jak biel lub chłodny beż. Tworzy to iluzję większej przestrzeni. Jeśli czujesz, że masz słabo oświetlony pokój, zalecamy użycie jasnych kolorów lub zakup pięknych lamp.
  • Pokój nie jest w swoim właściwym kształcie. To jest, gdzie niestandardowe prace kolorystyczne na ścianach będą najbardziej skuteczne. Jedną z opcji jest pomalowanie jednej ściany krócej w żywym kolorze. Dzięki temu pokój będzie wydawał się mniejszy i bardziej proporcjonalny. Można również wizualnie podzielić pomieszczenie, malując je na dwa różne kolory lub stosując ciekawy wzór, który zmieni niekorzystną geometrię wnętrza. Świetnym rozwiązaniem mogą być również lustra, ale to już temat na inny artykuł. ?
  • Pokój jest zbyt chłodny. Ma okna wychodzące na północ. Istnieją dwie możliwości. Można wprowadzić na etapie malowania cieplejsze kolory. Należą do nich ecru, beże oraz kolory ziemi (brązy, pomarańcze i zielenie). Można również zastosować ciepłe dodatki, które stworzą ciepłą atmosferę, pomimo zimnych kolorów. Opcji jest wiele: tkaniny, poduszki i dodatki, oświetlenie. Nie tylko kolory ścian decydują o tym, czy wnętrze jest ciepłe.
  • Jeśli pokój jest zbyt mały,użyj tego samego koloru na suficie i ścianach, aby nie podkreślać przestrzeni między nimi. Możesz też pomalować jedną ścianę w pionie. Ciemny sufit kontrastujący z bocznymi ścianami to świetna opcja, jeśli chcesz wizualnie obniżyć pomieszczenie.

Jak kolor wnętrza może wpłynąć na nastrój domowników?

Przeprowadzono liczne badania, które pokazują, że kolory mogą wpływać na nasz nastrój. Ta wiedza jest cenna w aranżacji wnętrz, zwłaszcza jeśli nie potrafimy dobrać palety barw.

  • Neutralny kolor biały daje poczucie czystości i spokoju. znaleźć białe wnętrza łatwe do zrelaksowania się w. Używany w nadmiarze może powodować samotność i pustkę. Dlatego warto mieszać go z innymi kolorami.
  • Kolor szary pomaga się uspokoić , ale nie należy z nim przesadzać. Zbyt dużo szarości może prowadzić do przytłoczenia i stanów depresyjnych. Może być również używany jako tło (neutralizator), więc dobrym pomysłem jest dodanie żywych kolorów, takich jak żółty. Passe-partout na zdjęciach i obrazach jest teraz najczęściej szare, nie od parady.
  • Najbardziej obawiamy się koloru dla naszych klientów. Jest elegancki i przy odpowiednim zastosowaniu może wyciszać emocje i pozytywnie wpływać na koncentrację. Można nadać mu charakter przygnębiający, depresyjny lub ponury. Powinien być stosowany jako tło dla dodatków takich jak lustra, obrazy, grafiki. Świetnie się prezentuje.
  • Kolor żółty od wieków "siedzi" we wnętrzach. Podczas gdy niektórym kojarzy się z czekoladą lub naturą, dla innych jest nie do przyjęcia i kojarzy się z antykami i... fizjologią . Może tworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, a także poczucie spokoju i połączenia z naturą. Ma właściwości relaksujące i uspokajające . Może wyglądać trochę "ciapowato", jeśli jest ozdobiony brązem. ?
  • Kolor niebieski może być pobudzający i energetyczny w zależności od jego nasycenia i odcienia. Z drugiej strony może być uspokajający i kojący, a także może być źródłem smutku. Zbyt dużo niebieskiego może być przygnębiające.
  • Czerwień i jej kolory to kolory dominujące. Wskazane są dla osób pewnych siebie, zdecydowanych i asertywnych. Jest energetyczna, motywująca i niemal intymna. Przyciąga wiele uwagi. Może też powodować irytację, jeśli jest jej za dużo.
  • Kolor żółty doskonale odbija światło i ociepla wnętrza. Kojarzy się ze słońcem. Żółta plama na ścianie lub w fotelu może dać złudzenie, że słońce świeci w każdym pomieszczeniu, niezależnie od pogody. Jeśli szukasz pozytywnej energii i korzystnego wpływu na samopoczucie, żółty to kolor, po który warto sięgnąć. Jak ze wszystkimi rzeczami, z żółtym najlepiej nie przesadzać, bo może prowadzić do rozdrażnienia.
  • Pomarańczowy, podobnie jak żółty jest ciepły i pozytywny. Pobudza do działania, dodaje energii. Wspomaga trawienie (tak! Obniża też poziom stresu. Może powodować rozdrażnienie, jeśli masz go za dużo.
  • Zielony to świeży kolor, który wniesie do Twojego wnętrza równowagę i naturalność. Pomaga się zrelaksować, wyciszyć, zmniejsza stres i napięcie. W zależności od nasycenia może być frenetyczny, subtelny. Albo elegancki. Może powodować spadek energii i przytłoczenie, jeśli jest zbyt wysokie.
  • Kolor różowy kojarzy się z dziecięcym, cukierkowym wnętrzem. Może przytłaczać dzieci i stanowić problem, jeśli jest stosowany w nadmiarze. Istnieje wiele odcieni różu, które mogą być eleganckie, takie jak: Istnieje wiele odcieni różu, które mogą być eleganckie (np. pudrowy róż), lub mocne i pobudzające, nie wyglądając przy tym dziecinnie. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: wywołują poczucie bezpieczeństwa i uspokojenia oraz działają kojąco. Są bardzo kobiece. Podzielimy się też naszą metodą na wprowadzenie różu do wnętrza. Robi to osoba, która ma wysoki poziom testosteronu. Sprawdzone!

Przeczytaj też o mitach dotyczących koloru na ścianach, które obalamy w artykule. Czy jesteśmy przekonani?

Masz awersję do stosowania koloru w swoim domu? Jeśli nadal się wahasz, obejrzyj naszą galerię przykładów - zobaczysz dowód na to, że kolorowe wnętrza podbijają serca klientów!

Top