• 4 czerwca 2023

Ten artykuł pomoże Ci zachować piękno Twojego domu lub mieszkania przez wiele lat. Ten artykuł wymienia najczęstsze błędy, które popełniłem w ciągu moich wielu lat pracy jako architekt. Błędy te mogą być kosztowne, więc poświęć 5 minut na zapoznanie się z nimi.

1. Aranżowanie mieszkania na pokaz

Wszyscy chcemy się podobać rodzicom lub znajomym, więc urządzamy mieszkania, aby się wyróżnić. Robiąc to zapominamy o swoich potrzebach i preferencjach. Mieszkanie, które nie jest dobrze zaaranżowane nie sprawi, że poczujemy się jak u siebie. Choć mam wrażenie, że wszyscy kochają styl skandynawski, loftowy czy prowansalski, to nie są to jedyne style. Nie pasują do każdego wnętrza czy osobowości. Zanim w pośpiechu podejmiesz decyzję o tym, jak urządzić swoje mieszkanie, przyjrzyj się stylom wnętrzarskim i zaczerpnij trochę inspiracji.

2. Jedno źródło światła w przestrzeni

Jest to standard, który najczęściej spotykany jest w mieszkaniach od dewelopera. Jest on regulowany przez prawo budowlane. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Czy często używasz światła górnego? Czy czujesz się komfortowo korzystając z niego? Na te pytania może nie być odpowiedzi, dlatego upewnij się, że masz inną opcję. Oświetlenie ma znaczący wpływ na postrzeganie wnętrza. Tworzy atmosferę i charakter, a także może służyć do dzielenia stref (np. w połączeniu kuchni z salonem).

Zamiast kupować cały zestaw mebli z jednej kolekcji, zagracaj krótszą ścianę prostymi, minimalistycznymi meblami. Jako element dekoracyjny wybierz pojedynczą komodę lub witrynę. Mogą one być używane niezależnie od innych mebli.

3. Jeden wyrazisty kolor w całym pomieszczeniu

Wybór odpowiednich kolorów do mieszkania lub domu może być trudny. Musisz połączyć wiele kolorów na różnych poziomach. Kolory odgrywają ważną rolę w tworzeniu atmosfery przestrzeni, podobnie jak światło. Moi klienci wahają się, czy używać palety barw i wolą trzymać się konserwatywnych kolorów, czyli przede wszystkim bieli. Taką aranżację można niesamowicie wzbogacić o dodatki i tekstury. Większym błędem jest zbytnie zawierzenie swojej wyobraźni i pomalowanie wszystkich ścian na ten sam intensywny kolor. Jak znaleźć równowagę? Ważne jest zachowanie pewnej konsekwencji, której polecam się trzymać:

  • Jeśli wybierasz jasne kolory, postaw na chłodną paletę.
  • Ciepłe odcienie są najlepsze, jeśli planujesz użyć mocnych akcentów w swojej aranżacji.
  • Jeśli chcesz mieszać kolory w pomieszczeniu, kieruj się zasadą 60:30,10. 60% to kolor podstawowy, 30% kolor uzupełniający, a 10% to kolor najbardziej intensywny - w dekoracjach.

4. Płytki łazienkowe układane do sufitu

Było to powszechne rozwiązanie w przeszłości i chyba nie możemy się go pozbyć. Wynika to z przekonania, że tylko w ten sposób można zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które chronią ścianę przed penetracją wody. Nawet 20-30 cm wolnej ściany od sufitu może dać złudzenie lekkości. To również wizualnie podniesie wnętrze. Oto kilka przykładowych pomysłów na aranżację łazienki.

5. jednostka ścienna i kompletny zestaw mebli do salonu

Oznacza to, że powinieneś wykorzystać każdą część kolekcji, która jest oferowana przez producenta. Najlepiej sprawdza się aranżacja "ołtarzowa". Jest to obszar wokół telewizora. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądało na zatłoczone i mało oryginalne. Zamiast kupować cały zestaw mebli z jednej kolekcji, zagracaj krótszą ścianę, stosując proste, minimalistyczne meble. Jako element dekoracyjny wybierz pojedynczą skrzynię lub witrynę, którą można ustawić osobno.

Oświetlenie ma znaczący wpływ na odbiór wnętrza. Tworzy atmosferę i charakter, a także może służyć do wyznaczania stref.

Mój poradnik pomoże Ci zacząć, jeśli nie wiesz, co zrobić ze swoim domem lub mieszkaniem. Zawiera ważne zasady projektowania, które pomogą Ci stworzyć nowoczesną przestrzeń. Znajdziesz w nim mnóstwo inspiracji, które pomogą Ci w dekorowaniu. Znajdziesz też mnóstwo inspiracji, które ułatwią Ci dekorowanie.

Top