Aby cieszyć się pięknem i ciepłem drewna na ścianie lub podłodze, nie trzeba wycinać drzew. Nie ma znaczenia czy woskujesz, szlifujesz czy konserwujesz taką powierzchnię. Możesz ją również umieścić w strefie mokrej łazienki bez obaw, że zmieni swój wygląd. Wystarczy, że wybierzesz płytki drewnopodobne.
Ceramiczne imitacje desek mogą konkurować z naturalnymi materiałami w niespotykany dotąd sposób. Nowoczesne techniki produkcji, dopracowane wzory i zróżnicowanie kolorystyczne sprawiają, że trudno powiedzieć, czy to, co znajduje się we wnętrzu, to płytki czy deski.
Od trzech dekad na rynku dostępne są płytki drewnopodobne. Produkty te były kiedyś uważane za "inspirowane", ale trudno było je nazwać inaczej. Od czasu pojawienia się druku cyfrowego, w ciągu ostatnich kilkunastu lat produkty te stały się bardziej autentycznymi imitacjami.
Najbardziej rozpowszechnione są płytki gresowe. Łączą one wysokie parametry techniczne z piękną estetyką. Są trwałe i odporne na ścieranie, dzięki czemu mogą być stosowane w każdym domu i miejscu publicznym. Nie wymagają specjalnej chemii do czyszczenia i nie szkodzi im woda, buty ze szpilkami czy psie pazury. Można z nich tworzyć okładziny bez specjalnej obróbki.
Są kompatybilne z każdym orilem ceramicznymi mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym. To kolejny obszar, w którym imitacje drewna sprawdzają się lepiej niż oryginał.
Płytki imitujące drewno są dostępne w wielu kolorach, kształtach i wykończeniach. Mogą być stosowane w każdym stylu i mogą być dostosowane do różnych gustów i budżetów.
Te płytki cieszą się największą popularnością. Są uniwersalne i można je stosować w różnych wnętrzach, zarówno rustykalnych, jak i nowoczesnych.
Nie ma chyba innego gatunku drzewa, które można by odtworzyć w takiej formie. Jest to świetny sposób na wykorzystanie w aranżacji wnętrz niektórych odmian, które są rzadkie lub nie mieszczą się w odpowiednich parametrach.
W tym kraju bardzo popularny jest styl skandynawski. Bez problemu można w nich znaleźć deski ceramiczne o jasnej fakturze, często w chłodnych odcieniach, z niewielką ilością sęków i gładką fakturą. Ciemne brązy z wyraźnym ziarnem i wieloma sękami są po drugiej stronie spektrum stylistycznego. Mają też powierzchnię płytki przypominającą ślad narzędzia stolarskiego.
Parkiet ceramiczny może być również układany na wiele sposobów, w tym jako klasyczna podłoga drewniana, z nieregularnym lub stałym przesunięciem, lub we wzór jodełki jak parkiet, lub inne prostokątne płytki.
Wielu producentów zamieszcza w swoich katalogach schematy bardziej skomplikowanych układów płytek. Z tych podpowiedzi można skorzystać, gdy chcemy uzyskać inny niż zwykle efekt.
Jednym z rodzajów klasycznych płytek są te, które mają kształt równoległoboku. Można je wtedy ułożyć w bardzo popularny w aranżacji wnętrz francuski szewron (zwany też chevronem). Można go znaleźć na tapetach, meblach, tkaninach użytkowych, a nawet lampach.
W kwadratach można też znaleźć imitacje drewna. Przedstawiają one zazwyczaj drzewa, które zostały przecięte w poprzek słojów lub inne kompozycje z drewna. Niektóre z nich można umieścić na ścianach, ponieważ są przestrzenne. Inne, wzorowane na misternych parkietach i inkrustowanych meblach, dodają przestrzeni luksusowego klimatu.
Jeśli ktoś jest zmęczony tymi samymi kształtami, które od wieków stosujemy z drewnem, może wybrać coś innego. Dzisiejszych projektantów płytek bardziej ograniczają oczekiwania klientów niż możliwości techniczne. Dlatego imitacja drewna może występować w postaci sześciokątów, równoramiennych, wydłużonych czy trójkątnych.
Producenci płytek nie poprzestają na tworzeniu imitacji drewna. Robią to chętnie - w nienaturalnych kolorach, z poleceniem wody i czasu, by odtworzyć zniszczoną lub przebarwioną powierzchnię. Następnie łączą ją z betonem, kamieniem i metalem, by nadać jej nowy wygląd. Mogą zdecydować się na nowe wymiary.
Wielkoformatowy gres XL stał się "must-have" wśród płytek ceramicznych. Imitacje drewna od wielu lat nie mogą ominąć tych o wielkich rozmiarach. Największe z nich, 100x300 i 162x324 cm, nie nadają się na okładziny drewniane. Do wyprodukowania deski o tak jednolitej szerokości potrzebne byłoby żyjące od wielu setek lat drzewo. Nie byłoby to możliwe, chyba że chciałoby się z pomników przyrody zrobić gotowe materiały.
Te duże płytki drewnopodobne świetnie wyglądają na ścianach lub podłogach. Świetnie prezentują się również na blatach kuchennych. Można połączyć chęć posiadania w kuchni powierzchni roboczej wyglądającej jak drewno z pewnością, że nie zostanie ona uszkodzona przez nieostrożny nóż.
Płytki o grubości 2 cm są nieco młodsze od gresu wielkoformatowego. Takie płytki można układać na zewnątrz bez użycia kleju. Można też znaleźć płytki imitujące deski, które nadają się dla każdego, kto chce mieć taras wyglądający i przypominający drewno, ale bezpieczny w użytkowaniu i nie wymagający specjalnych zabiegów.
Płytki drewnopodobne mogą być stosowane ze względów estetycznych, ekologicznych i użytkowych. Stają się coraz atrakcyjniejszą opcją dla naturalnego drewna przy stosowaniu ich jako materiałów wykończeniowych we wnętrzach.