Co powinniśmy umieścić na tarasie lub balkonie, aby wyglądał on wspaniale i przywoływał pozytywne wspomnienia? Istnieje wiele opcji mrozoodpornych płytek gresowych na taras.
Przez wiele lat bardzo popularne w tej dziedzinie były płytki klinkierowe. Z czasem zostały ostatecznie zdetronizowane przez płytki gresowe. Ich mniejsza nasiąkliwość oraz szersza gama kolorów i wzorów produktów sprawiły, że straciły one na atrakcyjności. Dziś wśród płytek tarasowych dominuje gres.
Mają one wiele niekwestionowanych zalet. Doskonale sprawdzają się pod względem technicznym, gdyż są odporne na ścieranie i wytrzymałe. Przy prawidłowym montażu przetrwają wiele lat. Nie onieśmieli ich mróz, kwaśne deszcze czy intensywne użytkowanie.
Występują w wielu stylach, kolorach, wykończeniach i rozmiarach. Możesz sprawić, że Twój balkon będzie wyglądał jak wykonany z drewna, kamienia naturalnego lub betonu. Dzieje się tak za sprawą wspomnianej odporności, która nie jest możliwa w przypadku naturalnych pierwowzorów.
Specjalistyczne firmy mogą przycinać płytki porcelanowe na dowolny wzór. Dzięki temu można stworzyć niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne i rozety na taras.
Bez trudu można znaleźć produkty, które są bezpieczne i minimalizują ryzyko poślizgnięcia się. Na rynku dostępnych jest wiele płytek gresowych, które posiadają współczynnik antypoślizgowości od R10 do R13
Są łatwe w utrzymaniu czystości - można je myć przy użyciu środków chemicznych lub wód pod ciśnieniem.
Wszystko wskazuje na to, że płytki gresowe znajdą zastosowanie na balkonach i tarasach. Zadbajmy o to, by służyły jeszcze przez wiele, wiele lat.
Tarasy i balkony powinny mieć spadek, aby woda spływała grawitacyjnie. Wystarczy pochylić płytę o 1-2% w kierunku krawędzi, aby woda deszczowa i woda z topniejącego śniegu nie pozostawała na powierzchni płytek, tylko spływała w kierunku krawędzi. Zapobiegnie to powstawaniu kałuż i sprawi, że wilgoć nie będzie przedostawać się do budynku. Należy pamiętać, że nachylenie powinno być obliczone na podstawie wartości konstrukcyjnej dachówki.
Ważne jest, aby zaplanować wielkość i rozmieszczenie dachówek, tak aby wyglądało to jak najbardziej przyjemnie.
Należy pamiętać, że różnica temperatur między balkonem a domem może być znaczna. Każdy, kto studiował fizykę wie, że materiały pod wpływem ciepła rozszerzają się. Płytki ceramiczne nie są tu wyjątkiem. Rozmiar pojedynczej płytki zwiększa się pod wpływem ciepła, a jest to tym bardziej widoczne, im większa jest jej powierzchnia. W przypadku tarasów najlepiej unikać zbyt dużych płytek i planować fugi. Szerokość fugi będzie proporcjonalna do wielkości płytek i pozwoli zrekompensować rozszerzalność temperaturową. Płytki bez fug nie są możliwe do wykonania. Na tarasach i balkonach układanie płytek z wąską fugą o szerokości 1-2 mm to pewna recepta na wielokrotne remonty.
W zależności od miejsca pochodzenia nazywani są fliziarzami lub glazurnikami. Jakkolwiek byśmy ich nie nazwali, fachowcy od płytek odgrywają ważną rolę w naszym planie stworzenia idealnego lastryka. To właśnie od ich wykonania zależy, jak długo płytki porcelanowe na naszym tarasie będą trwałe.
Wszystko zależy od profesjonalizmu osoby, która układa nasz balkon czy taras. Jeśli nie są popękane i odpadają po pierwszych przymrozkach,
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy takich pracach? Stosowanie niewłaściwych produktów. Wydaje się, że nikt nie chce już układać na zewnątrz płytek, które nie są mrozoodporne. Nie każdy ma świadomość, że nie wszystkie zaprawy klejowe i fugi nadają się do tego celu. Należy stosować zaprawy o niskiej nasiąkliwości. Niektóre fugi epoksydowe również nie nadają się do tego celu. Do tego celu nadają się tylko te fugi epoksydowe, które są wyraźnie wymienione w kartach technicznych.
Zbyt wąska fuga to problem w stosunku do wielkości płytki. Wykwalifikowany monter będzie znał przeznaczenie szczelin między płytkami i nie dopuści do nieprawidłowego ułożenia płytek, nawet jeśli jest to życzeniem inwestora.
Prawidłowe rozprowadzenie kleju pod płytkami. Pod koniec XX wieku skończyło się klejenie płytek "na kwadrat". Profesjonalista nie musi się bać zębatego narzędzia. Jednak nie wszystkie płytki w Polsce klei się wypełniając szczelinę między ceramiką a podłożem. Częstym błędem wykonawczym jest pozostawienie pustej przestrzeni między podłożem a zaprawą. Można go jednak uniknąć we wnętrzach, ale bardziej prawdopodobne jest, że spowoduje on uszkodzenie lub oderwanie płytki.
Co zrobić, gdy nie mamy zaufanego glazurnika? A może płytka tarasowa nie została wykonana idealnie i obawiamy się, że w ciągu roku będziemy musieli wymienić płytki, mimo najlepszych chęci i profesjonalizmu.
W takich sytuacjach najlepiej zastosować dwucentymetrowe płytki tarasowe. Nie wymagają one użycia kleju. Można je układać na odpowiednio przygotowanym podłożu, lub na specjalnych podkładkach. Są na tyle ciężkie, że można po nich chodzić bez dodatkowego mocowania. Nie będą pękać ani rozpadać się pod wpływem mrozu. Nawet jeśli coś pod ich powierzchnią wymaga naprawy, np. płyta tarasowa czy izolacja, to takie płytki można łatwo usunąć i po zakończeniu prac wykorzystać ponownie.