Chcesz wyremontować lub zbudować nową łazienkę?
Poniżej przedstawiamy poradnik. Zawiera on 9 kroków do wymarzonej łazienki. Opiszę w nim poszczególne etapy samodzielnego remontu.
Pamiętaj, aby poruszyć zarówno kwestie wizualne, jak i funkcjonalne. Inspiracje możesz znaleźć w różnych źródłach, m.in. na zdjęciach ze sklepów wnętrzarskich czy z marketów budowlanych.
Dlaczego remont łazienki uważany jest za jedno z najtrudniejszych pomieszczeń?
Często wynika to z niewielkiej przestrzeni i ograniczonej liczby przedmiotów, które muszą się w niej zmieścić. Jest ona również urządzona w praktyczny sposób, tak aby codzienne użytkowanie nie było uciążliwe. Problemem może być również duża liczba dostępnych urządzeń. Oznacza to, że spędzamy dużo czasu na szukaniu i analizowaniu, a znalezienie odpowiedniego produktu jest często trudne. Przy planowaniu łazienki należy wziąć pod uwagę wiele kwestii technicznych. Dobry projekt jest kluczem do sukcesu i efektywności inwestycji. Planowanie i przewidywanie prac pozwoli nam uniknąć błędów, wpadek i innych problemów w późniejszym czasie. Poniżej przedstawiamy.
Krok 1: inspiracja i potrzeby!
Jak już wspomniałam, pierwszym krokiem powinno być wybranie stylu, kolorów przewodnich, rozmieszczenia sprzętów i tego, czy można je zainstalować w Twojej łazience. Inspiracji możesz szukać w sieci lub odwiedzić sklepy z wyposażeniem łazienek, aby zapoznać się z najnowszymi trendami i funkcjonalnymi rozwiązaniami.
Krok 2: wymiary i układ przestrzenny
Dokładny pomiar ścian i wysokości łazienki jest niezbędny do stworzenia dobrego projektu. Rozkład pomieszczeń narysuj na kartce papieru. Podpisz długości wszystkich ścian i zaznacz miejsca wszystkich punktów elektrycznych, wypustów przyłączy wodnych i kanalizacyjnych, gniazdek i wypustów dla opraw sufitowych oraz opraw ściennych. Na podstawie układu rozważ wymagania funkcjonalne i możliwości. Czy wolisz wannę czy prysznic? Czy w przypadku wyboru wanny możliwe jest wygodne korzystanie z pozostałych urządzeń sanitarnych? Czy jesteś w stanie zainstalować bidet? Czy widzisz miejsce na umywalkę? Czy jest wystarczająco dużo miejsca/potrzeby, aby zainstalować szafkę na ręczniki, przybory toaletowe etc. Gdzie będzie umieszczona pralka? Aby zaoszczędzić trochę miejsca w małej łazience, można rozważyć przeniesienie pralki do przedpokoju lub garderoby i umieszczenie jej w meblach do zabudowy. Jaki typ lustra preferujesz? Wiszące czy przyklejane? Okrągłe czy prostokątne? Z podświetleniem Led czy bez? Jaki rodzaj systemu montażu miski WC preferujesz - stojący czy wiszący na stelażu?
Krok 3: Budżet
Teraz nadszedł czas, abyś rozważył swój budżet. Kwota, którą dysponujesz, będzie dyktować rozwiązania techniczne, na które możesz sobie pozwolić, a także zakres cenowy armatury, urządzeń sanitarnych i materiałów wykończeniowych. Musimy pamiętać, że łazienka jest często użytkowana w ciągu dnia. Pralkę prędzej wymienisz, gdy zepsuje się po dwóch latach gwarancji, niż wymienisz wannę na płytki. Musisz zastanowić się, jak rozdysponujesz swój budżet, aby te części, nazwijmy je po prostu stałymi, były odpowiedniej jakości i służyły przez wiele lat.
Krok 4: Instalacje
Po wybraniu armatury wodno-kanalizacyjnej, nadszedł czas na jej instalację. Upewnij się, że sprawdzisz lokalizację istniejącej hydrauliki. Jeśli przeniesienie jest konieczne, najlepiej zlecić to ekipie. Należy również rozważyć lokalizację gniazdek elektrycznych, przełączników i gniazdek dla opraw oświetleniowych. Powinieneś również rozważyć, czy łazienka będzie miała oświetlenie odpowiednie dla każdego rodzaju oświetlenia: punktowego, ogólnego i dekoracyjnego. Upewnij się, że wszystkie urządzenia elektryczne, których używasz, mają odpowiednie gniazdko elektryczne.
Powinieneś również zdecydować, czy w łazience będzie zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Może to mieć wpływ na materiały podłogowe, które wybierzesz później.
Krok 5: Rozmieszczenie urządzeń sanitarnych
Z kroku drugiego wiesz już, ile miejsca potrzeba przed urządzeniami. Teraz nadszedł czas, abyś wprowadził to w życie i dodał trzeci wymiar: wysokość.
Zacznijmy od zlewu. Kiedy już zdecydujemy, czy będzie to zlewozmywak nablatowy, wpuszczany, częściowo wpuszczany, wiszący czy stojący, czas określić jego wysokość. Ogólnie przyjmuje się, że umywalka powinna mieć od 80 cm do 85 cm . Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę wzrost użytkowników. Jeśli jesteś wyższy niż 180 cm, umieszczenie umywalki na wysokości 85 cm może być trudne. Możesz dostosować wysokość, mierząc się i określając, co jest najbardziej wygodne.
Wanna Wszystko zależy od rodzaju wanny, którą wybierzesz. Nigdy nie wiadomo.
Pamiętaj, aby przy ustawianiu wanny zostawić odpowiednią ilość miejsca przed nią.
W przypadku prysznica należy zwrócić uwagę na jego kształt, czy ma brodzik, czy nie, a także czy ma drzwi przesuwne, odchylane na zewnątrz, do wewnątrz. To są najczęstsze problemy. Jeśli jednak drzwi od prysznica otwierają się do łazienki, ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo miejsca, aby je otworzyć i uzyskać dostęp do prysznica.
Miska toaletowa: Tutaj masz możliwość albo montażu na ścianie, albo postawienia na ukrytych stelażach. Istnieje wiele rodzajów stelaży. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca między miską a bokami, aby można było wygodnie korzystać ze stelaża.
Grzejnik jest ostatnim elementem, który należy zamontować. Jeśli wybierzesz podgrzewacz wody/elektryczny z grzałką, to umieść go w odległości co najmniej 60 cm od "strefy mokrej", czyli Lustro, szafki i podgrzewacz muszą być zainstalowane. Szafki często stosowane są pod umywalką lub inne wiszące. Coraz bardziej popularne stają się szafki wykonane przez stolarza. Można w nich ukryć np. pralkę.
Krok 6: Kolory, styl i płytki, które są, aranżacja wnętrz.
Poradziliśmy sobie z kwestiami technicznymi. Teraz możemy przejść do przyjemniejszej części, jaką są podłogi i ściany. Choć mogłoby się wydawać, że wszystko będzie łatwiejsze, istnieje tak wiele opcji dotyczących płytek. Można wybierać spośród wielkoformatowych płytek rektyfikowanych lub płytek średnioformatowych. Istnieją również małe mozaiki, które można wykorzystać jako element wyróżniający. Możliwości są nieograniczone. Możemy praktycznie wyeliminować płytki i zastąpić je panelami winylowymi. Na podłogach i ścianach możemy zastosować na przykład tapety, farby wodoodporne lub tynk dekoracyjny o wyglądzie betonu. Jak widać, opcji jest wiele.
Na co się zdecydować?
Tu z pomocą przychodzi wspomniany w punkcie 3 budżet i jego podział na armaturę, urządzenia sanitarne i materiały wykończeniowe. Po porównaniu cen płytek i innych materiałów, możesz określić, na ile możesz sobie pozwolić na remont tej powierzchni. Wtedy będziesz mógł wybrać płytki lub tapetę w tym przedziale cenowym.
Jakie kolory?
Wszystko zależy od Twojego osobistego gustu i preferencji. Niektórzy ludzie wolą monochromatyczne kolory w łazience, podczas gdy inni wolą ciepły ton drewna. Jeszcze inni wybiorą jeden mocny kolor akcentowy, na przykład czerwony. Ze względu na mały rozmiar łazienki, równowaga jest kluczowa. Jeśli zdecydujesz się na podkreślenie fragmentu ściany mocnym kolorem, zachowaj resztę pokoju w neutralnym kolorze. Pamiętaj o zasadzie 3 kolorów. Ważne jest, aby nie przekraczać gamy kolorystycznej pomieszczenia. Możesz zastosować gradację pomiędzy tymi 3 kolorami, ale nie wprowadzać czwartego. Należy pamiętać, że biel jest tłem i nie może być traktowana jako kolor. Oznacza to, że możemy wybrać kolory szary, biały i drewno w kolorze dębu. Szarość może być stosowana zarówno w jasnym, jak i ciemnym wydaniu. Wszystko zależy od ogólnej koncepcji. Oto kilka przykładów, jak stosować akcenty kolorystyczne z harmonią i konsekwencją.
W wariancie 1 występuje ściana płytek w kolorze navy przeplatana chromowanymi pasami dekoracyjnymi. Pozostałe płytki to biała o fakturze 3d i gładka, z dębowym dekorem. Pozostałe drewniane elementy w tej aranżacji zostały dobrane do wystroju. Mamy tu na myśli podłogę i blat wokół zlewu, a także zabudowane meble pod pralkę. Ogólny wygląd pomieszczenia jest jednolity i harmonijny, ale nie ma się wrażenia zagracenia czy nudy przez zaakcentowanie jednej ze ścian. Drugi wariant to bardziej monochromatyczne i delikatne połączenie kolorów. Który z nich wolisz?
Krok 7: Oprawy oświetleniowe
Wybrałeś już wykończenia ścian oraz zaplanowałeś i podzieliłeś oświetlenie. Teraz nadszedł czas na wybór odpowiednich lamp. Ich klasa szczelności będzie główną zasadą. W miejscach zwanych strefami mokrymi stosuj oprawy, które są bardziej odporne na wodę i zachlapanie. Ważne jest odpowiednie natężenie oświetlenia, zwłaszcza w okolicach lustra. Nie powinno być ono jednak skierowane bezpośrednio na oczy, a raczej w dół, tak aby dobrze oświetlało twarz, ale nie oślepiało. Oświetlenie sufitowe może występować w postaci jednej lampy lub wielu lamp, w zależności od sposobu ich rozmieszczenia. Niezwykle ważna jest barwa światła, wyrażana w Kelwinach (K). Zdecyduj, czy wolisz cieplejszą, chłodniejszą, czy neutralną barwę światła. Dobrym pomysłem jest, aby w pomieszczeniu znajdowało się światło o tej samej barwie.
Krok 8: Zabierz się do pracy!
Gdy wszystko jest już na swoim miejscu, czas zacząć działać. Możesz wybrać profesjonalistę lub grupę profesjonalistów do wykonania instalacji lub remontu. Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, istnieją pewne zasady, których powinieneś przestrzegać.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria, aby wnętrze łazienki było spójne?
Należy kierować się zasadą mniej znaczy więcej. Należy wybrać tylko to, co niezbędne. Wszystkie akcesoria powinny być w podobnym stylu. Możesz zdecydować się na łazienkę w stonowanych kolorach jak. Biel, szarość czy drewno, możesz też zdecydować się na łazienkę w stonowanych kolorach jak np. Jeśli pomalowałeś już ściany na kolor, dobrym pomysłem może być utrzymanie dodatków w neutralnej kolorystyce, np. bieli, beżu czy szarości. Istnieje wiele możliwości.
Podsumowanie
Jeśli dotarłeś do tego momentu, to wielkie brawa. Może się wydawać, że remont lub wykończenie małej łazienki, to proste zadanie. Nie można się bardziej mylić. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na wiele kwestii technicznych, technologicznych i stylistycznych, które należy w łazience rozwiązać. Zaprojektowanie funkcjonalnej i pięknej łazienki jest możliwe przy odpowiednim zaplanowaniu, rozplanowaniu, ustaleniu i podzieleniu budżetu.
Możesz uniknąć kosztownych błędów, dzieląc prace na etapy i mając świadomość rozmieszczenia i wyboru wyrobów sanitarnych. Podstawą Twojej łazienki będzie solidny plan i dokładne badania.