• 4 czerwca 2023

Świetne miejsce na relaks po długim dniu w biurze. Możesz zrelaksować się z filiżanką lub kawą, kocem i książką. To świetne miejsce do czytania, oglądania ulubionych programów telewizyjnych lub szybkiej drzemki. O czym mówimy? O fotelu, naturalnie! Jak wybrać fotel do salonu Proponujemy kilka sugestii.

Możesz wybrać mały lub duży fotel.

Fotele wypoczynkowe obejmują głębokie, przestronne siedziska, które mogą służyć do relaksu po pracy, a także małe, zgrabne fotele, które mogą być używane do czytania, oglądania telewizji i do codziennego siedzenia. Powinien być wygodny i wytrzymały. Taki fotel będzie służył przez wiele lat.

Obecnie na rynku dostępnych jest niemal tyle samo foteli, co narożników i sof. Jako takie, powinny pasować do stylu Twojego salonu. Wygodny fotel do salonu jest niezbędny, ponieważ będzie to coś, o czym możesz marzyć przez cały dzień. Zanim go kupisz, upewnij się, że usiądziesz i sprawdzisz, czy spełnia on wszystkie Twoje oczekiwania. Fotel nie powinien być traktowany jako ozdoba, ale jako komfortowa dekoracja.

Jakie wymiary powinien mieć idealny fotel?

Głębokość siedziska nie powinna być mniejsza niż 40 cm. W idealnych przypadkach powinna mieścić się w przedziale 50-60 cm. Nie powinna być jednak mniejsza niż 50 cm. Takie proporcje zapewnią odpowiednie podparcie dla ciała i odciążenie kręgosłupa. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wysokość oparcia. Im wyższe oparcie, tym lepsze wsparcie dla zmęczonych i napiętych mięśni szyi. 70 cm to idealna wysokość oparcia fotela wypoczynkowego.

Fotel to naprawdę wyjątkowy mebel. Pierwotnie był to stołek, ale dodano do niego podłokietniki. W starożytnym Egipcie na fotelu siedział faraon. Na dworze Ludwika XVI tylko kilka osób mogło dostąpić zaszczytu siedzenia przed majestatem. W baroku fotele były bogato zdobione, aby podkreślić prestiż i znaczenie dostojników, którzy na nich zasiadali. Fotele po raz pierwszy stworzono dla "zwykłych śmiertelników" w renesansie.

Czym jest fotel Uszak? I skąd się wziął?

Jest to fotel wypoczynkowy, który dobrze zatrzymuje ciepło, co można streścić w jednym zdaniu. Nie zapominajmy o początku.
Historia fotela uszaka rozpoczęła się w latach 1600 w Wielkiej Brytanii. Projektanci i producenci musieli zaprojektować meble, które wytrzymałyby zimne przeciągi w kamienicach ze względu na surowy angielski klimat. Szybko stał się popularny wśród arystokratycznych dam, które używały go do ochrony swoich górnych części ciała przed zimnymi wiatrami, które były bardziej eksponowane przez ich suknie.

Krzesło uszakowe zostało zaprojektowane tak, aby boki oparcia mogły być lekko obrócone do wewnątrz, aby osłonić siedzącą. Ponieważ te boczne elementy przypominają w polskiej wersji skrzydła, uszak w języku angielskim nazywany jest "wingback chair". Fotel osłania całe ciało i głowę.

Z czasem mniejszy nacisk kładziono na ochronę przed zimnem, a większy na wygodę. W XIX wieku wynaleziono tapicerkę sprężynową. Fotele uszaki kojarzyły się z relaksem i wypoczynkiem. W XX wieku powstały dwa ikoniczne fotele uszaki: Tom Dixon's Wingback Chair i Arne Jacobsen's Egg.

Uszak to wzór, który nigdy nie wychodzi z mody. Istnieje wiele wariacji tego projektu, od stylizowanych na "Ludvik", foteli z pikowanym oparciem, przez bardziej nowoczesne, futurystyczne wersje z falującymi podłokietnikami spływającymi do uszu, aż po ultranowoczesne uszaki, które wyglądają bardziej jak statek kosmiczny lub kapsuła czasu niż ich 17-wieczny pierwowzór. Jedno jest pewne: uszak został zaprojektowany setki lat temu i nadal dumnie stoi w nowoczesnych wnętrzach.

Historia foteli bujanych sięga XVIII wieku w Ameryce. Benjamin Franklin jest tym, który stworzył pierwszy fotel bujany. Benjamin Franklin, polityk, naukowiec, wolnomyśliciel i wynalazca pioruna. Jego portret znajduje się na banknocie o nominale 100 dolarów. Ciekawostką jest, że meble bujane były popularne jeszcze przed narodzinami Franklina. Jaka jest prawda? Kto jest prawdziwym autorem bujaka?

Fotel kubełkowy: Fotel, który cię przytula

Kubełkowy fotel to ciekawa i luźna interpretacja uszaka. Miłośnikom motoryzacji raczej nie skojarzy się z przytulnym salonem i relaksem przed telewizorem, ale z wystrojem wnętrza wymarzonego pojazdu. Mają rację, bo zasady i elementy działania są bardzo podobne. Fotel kubełkowy lounge to fotel z oparciem i siedziskiem, które owija się wokół osoby, która w nim siedzi. Zapewnia to komfort i ogranicza ruchy boczne w samochodzie, ale fotele lounge to mniej więcej to samo. Z wyjątkiem jazdy.
Fotel kubełkowy wygina się delikatnie w górę. Siedzisko zakrzywia się do góry, więc oparcie i boki fotela kubełkowego trzymają się w miejscu. Jest to bardzo przyjemny i wygodny sposób bycia otulonym przez siedzenie. Im bardziej odchylasz siedzisko, tym więcej póz pozwala.

Idealna para: Fotel i podnóżek do foteli

Z wyjątkiem foteli masujących, żaden fotel wypoczynkowy nie zapewnia odpowiedniego relaksu dla nóg. Ten niepozorny element jest świetnym sprzymierzeńcem wieczornego odpoczynku, zwłaszcza dla osób "zapracowanych". Jest to podnóżek do fotela. Najlepszym sposobem na obrzęki i żylaki jest uniesienie nóg wyżej niż reszta. Podnóżek na fotelu to świetne rozwiązanie dla zmęczonych stóp po długim dniu. Możesz mieć podnóżek tapicerowany w tej samej tkaninie lub skórze, którą ma fotel w salonie. Zapewni to komfort i stylistyczną harmonię.

Fotel od Friends

Każdy kto oglądał "Przyjaciół" pamięta dwa fotele, w których Joey i Chandler oglądali razem Słoneczny Patrol. Radość na ich twarzach, gdy fotel odchylił się do tyłu przy jednym uchwycie, a spod siedziska wysunął się podnóżek.
Fani Przyjaciół mają dobrą wiadomość: W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, które oferują taką opcję. Poczujesz się zupełnie jak bohaterowie serialu.

Okazuje się, że fani Chandlerów nie są jedynymi, którzy szukają dużego fotela z wysuwanym podnóżkiem. Jest on również bardzo wygodny. Nie dziwi więc fakt, że ma wielu zwolenników. Nie dziwi też fakt, że w ofercie producentów dostępne są również meble modułowe. Można je wykorzystać jako fotele lub rozłożyć na duże sofy do salonu, jeśli są wyposażone w taki system. Model Hip Hop firmy Calia Italia posiada podnośnik podnóżka, który można uruchomić jednym dotknięciem palca.

Fotel z masażem - fotel zaprojektowany z myślą o relaksie

Masaż nie jest przeznaczony tylko dla profesjonalistów. Obecnie jest on dostępny w salonach. Możesz stworzyć własny fotel, który pozwoli Ci na masowanie ciała i relaks przy muzyce w Twoim domu. Będzie on również świetną dekoracją wnętrza.

Oparcie foteli masujących jest przeplatane włóknami węglowymi, co umożliwia ogrzewanie ciała za pomocą podczerwieni. Masaż za pomocą poduszek powietrznych i rolek obejmuje głowę i ramiona, ręce, biodra, plecy, łydki i stopy. Funkcja masażu aktywuje się automatycznie, gdy użytkownik jest wysoki. Fotel dopasowuje położenie rolek masujących do konturów ciała.
Funkcja "Zero Gravity" przechyla fotel tak, aby stopy użytkownika podczas masażu znajdowały się powyżej serca. To nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale także zapewnia, że masaż odbywa się przy najbardziej efektywnym rozłożeniu ciężaru ciała.
Głośniki Bluetooth pozwalają na dodanie do masażu terapii muzycznej.

Top