• 4 czerwca 2023

Zmiana kalendarza to świetna okazja do świętowania, samorozwoju, czy zrobienia noworocznych postanowień. To także świetny czas, aby odkryć co jest gorące, co jest trendy, a co wyszło z mody. Najnowsze trendy wnętrzarskie możesz wykorzystać, aby poddać swój dom liftingowi lub odmienić mieszkanie. Każdy z nich obiecuje niezapomniane wnętrza, choć wszystkie są wyjątkowe. Zobacz 7 najlepszych trendów wnętrzarskich 2020 roku po wnętrzarskie ciekawostki i innowacyjne rozwiązania.

1. Wnętrza 2022: kolory

Żywa mieszanka kolorów jest tym, czego możemy się spodziewać w latach 2022. Instytut Pantone jako idealny kolor na nową dekadę wybrał kojący Classic Blue, który jest odcieniem nieba w nocy. Działa uspokajająco, ułatwia koncentrację i wycisza. Ten kolor to idealny fundament dla designu nowej ery.

Według Decor Design Trends w 2020 roku na popularności zyskają kolory ziemi, takie jak koralowy, czerwony, zielony. To uderzające połączenie można śmiało sparować z kolorem roku - Classic Blue.

Zainteresowanie optymistycznymi kolorami energii zauważamy przeglądając media społecznościowe lub absolutnych ekspertów od aranżacji wnętrz ostatnich lat, Pinterest. "Neo mint", czyli chłodny, pastelowy odcień zieleni, również przeżywa swoje odrodzenie. To właśnie ten kolor Pantone nazwał w zeszłym roku Kolorem Roku.

Trendy kolorystyczne nieco inaczej wyglądają w projektowaniu kuchni. W tym przypadku dominującymi kolorami są ciemne szarości i czerń. Coraz powszechniejsze jest stosowanie kolorowych frontów szafek kuchennych, takich jak granatowy czy zielony. Biała kuchnia, choć ponadczasowa i bezpieczna, jest dziś nieco przestarzała.

2. Trend biophilic: Motyw roślinny, który ma zachęcać do miłości do natury.

Trend biophilic czyli silniejsze połączenie z naturą będzie wielkim hitem w 2020 roku. Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy zainspirowali się trendem "urban forest". Stawia on głównie na naturalne wykończenia i akcenty.

Od wieków żyjemy w harmonii ze światem przyrody. Nadszedł czas, aby docenić go na nowo. Obecność natury w naszych domach pozwala nam zachować harmonię i równowagę z naszymi bliskimi. Biophilic design pozwala na wprowadzenie do wnętrz roślin w każdej postaci. Dotyczy to między innymi roślin w donicach, które oczyszczają powietrze i tworzą korzystny mikroklimat. Motyw roślinny to potężny i inspirujący element.

Biophilic odnosi się również do skupienia się na naturalnych wykończeniach. Drewno nie jest już stosowane tylko na podłogach, ale zaczyna być wykorzystywane w meblach i przedmiotach codziennego użytku.

3. Design in the Round - okrągłość i fale

W 2020 roku trendy wnętrzarskie zdominuje okrągłość. W 2020 roku z łezką w oku będziemy ogarniać łagodne krzywizny i fale. Wygodne fotele na dużych ramionach o zaokrąglonych formach, narożne sofy o miękkich liniach, luksusowe wykończenia (aksamit i złote elementy), okrągłe stoły jadalne oraz subtelne stoliki kawowe o owalnym lub okrągłym planie to kierunek, w którym będziemy podążać w tym roku. Mile widziane jest również kuliste oświetlenie i dekoracje. Jednym słowem wszystko, co ma subtelne krzywizny i subtelny design, doda szykownego stylu naszym wnętrzom.

Na targach w Mediolanie, największym wydarzeniu w branży wnętrzarskiej, nie było stoiska bez okrągłego stolika, kawy czy pufy. Trendem, który mocno powraca, wydaje się być okrągły stół na jednej, dużej nodze.

4. Kamień, marmur i lastryko - New Old Look 2020

Na płytkach ceramicznych często pojawiają się te same motywy. Niektóre płytki, np. te nawiązujące do metali, pojawiają się i znikają, podczas gdy inne, np. imitacje drewna lub kamienia, pozostają popularne przez wiele lat. Marmur i inne kamienie naturalne będą dominującym materiałem w 2020 roku, ale będą dostępne w odważnych kolorach i ostrych kontrastach, co jest niespotykane. Białe marmury wciąż urzekają delikatnym żyłkowaniem i subtelnym pięknem. Jednak coraz bardziej popularne stają się wzory białe, czarne, białe i złote, brązowe, a nawet zielone. Kamienny wzór nie ogranicza się do płytek ściennych i podłogowych. Można go również znaleźć na blatach i stołach, półkach i regałach oraz frontach mebli (czytaj więcej: Kamień we wnętrzach).

W centrum uwagi znalazło się również lastryko, relikt z czasów PRL. O ile szare lastryko w Polsce nie kojarzy się zbyt dobrze, to terazzo dla Włochów jest produktem niemal kultowym.
W 2020 roku będzie dostępne w odważniejszych zestawieniach kolorystycznych i większych formatach, w tym w płytach wielkoformatowych XXL. 

5. Trend EKO Zrównoważone piękno

Największe studia projektowe i najwięksi producenci wyposażenia wnętrz podkreślali podczas prezentacji trendów 2020 znaczenie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Uznanie ekologicznego designu było tylko kwestią czasu. Firmy inwestują w nowoczesne zakłady produkcyjne i wprowadzają na rynek ekologiczne produkty, takie jak inteligentne muszle klozetowe czy armatura oszczędzająca wodę.
Spieki kwarcowe dostępne są również w płytkach wielkoformatowych. Te spieki kwarcowe posiadają powłokę z dwutlenku tytanu, która oczyszcza powietrze i jest nie tylko ekologiczna, ale również umożliwia tworzenie płytek wielkoformatowych.

Modny trend ekologiczny stoi również za 4. trendem na rok 2020, w którym do popularności powracają kamień i marmur. W jaki sposób? To proste. Wielkoformatowe płytki i blaty z włoskich mebli nie są wykonywane z naturalnych kamieni, które należy chronić. Zamiast tego są drukowane na kamionce, czyli glinie wypalanej w wysokich temperaturach i ciśnieniu (również z recyklingu). Nie jest więc ona naturalna i piękna.

Projektowanie zrównoważonych wnętrz to sposób na zachowanie piękna i stylu przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na środowisko.
Jednym małym krokiem, który możesz zrobić już dziś, jest rezygnacja z plastiku podczas projektowania wnętrza lub remontu mieszkania. Zamiast tego wybierz materiały lepszej jakości. Będziesz błogosławieństwem dla planety.

6. Mindfulness, czyli uważność i powolne życie

Mindfulness to ostatnio popularny buzzword na Pinterest. Wyszukiwano go o 200% częściej niż kiedykolwiek wcześniej w odniesieniu do projektowania wnętrz. Co to wszystko oznacza w praktyce? Co to oznacza w praktyce? Oznacza, że filozofia "slow lifestyle", która zachęca do wypoczynku i ekologii, staje się coraz bardziej widoczna w naszym codziennym życiu.

Co to właściwie oznacza? Oznacza to, że planując remont swojego mieszkania, powinieneś wziąć pod uwagę źródło pochodzenia materiałów. Unikaj tworzyw sztucznych i laminatów, które są szkodliwe dla środowiska lub Twojego zdrowia, a zamiast tego wybierz marki meblowe, które szanują proces produkcji i z uwagą podchodzą do projektowania produktów.

Wybierz wysokiej jakości meble, oświetlenie i armaturę łazienkową. Możesz mieć pewność, że są one wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów, dzięki czemu będą służyć przez wiele lat.

Meble modułowe zyskują na popularności ze względu na swoją wielofunkcyjność i wielozadaniowość.

Projektanci musieli przemyśleć na nowo meble wypoczynkowe ze względu na rosnące tempo życia i zintegrowane przestrzenie życiowe. Meble modułowe i urządzenia, które mogą być używane w więcej niż jednym miejscu, będą ponownie modne w 2020 roku. Meble modułowe to świetny sposób na dostosowanie elementów wypoczynkowych do potrzeb i wnętrza. Są też bardzo elastyczne i można je ustawiać w nieskończoność. Można w dowolny sposób układać elementy, w zależności od aktualnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne dla rodzin, które mają dzieci lub gości.

Wielofunkcyjność zawita także do łazienek - hitem stają się sterowane smartfonem deski sedesowe do mycia i suszenia, a także wyposażenie łazienek zintegrowane z oświetleniem i głośnikami.

Top